Temettü Tarihleri ve Temettü Takvimi

Temettüde Bu Hafta: Clorox, Pfizer, Hasbro, Texas Instruments

July 25, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Temettüde Bu Hafta: Clorox, Pfizer, Hasbro, Texas Instruments

🗓 Ex-Date* Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için, şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Bu yüzden aşağıda yer alan tarihler, “son günü” göstermektedir.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

Temettüde Bu Hafta: Clorox, Pfizer, Hasbro, Texas Instruments

Clorox (CLX)

Kendi adıyla çıkardığı çamaşır suyu ile bilinen ve Glad, Brita ve Fresh Step gibi onlarca marka altında temizlik ürünleri, dezenfekte mendilleri ve hijyene dayalı çeşitli tüketim ürünleri üreten Clorox, bu haftanın popüler temettü hisseleri arasında yer alıyor. Clorox’un çeyreklik temettüsünü almaya hak kazanmak için 26 Temmuz son gün!

Temettüde Bu Hafta: Clorox, Pfizer, Hasbro, Texas Instruments

Pfizer (PFE)

Amerika’nın en köklü ilaç şirketlerinden biri olan ve COVID-19 için Biontech ile birlikte geliştirdiği aşı ile büyük cirolar elde eden Pfizer de bu hafta listedeki yerini aldı. Pfizer’den temettü almaya hak kazanmak için son gün 28 Temmuz!

Temettüde Bu Hafta: Clorox, Pfizer, Hasbro, Texas Instruments

Hasbro (HAS)

Marvel, Disney, Monopoly ve Fortnite gibi dünyaca ünlü markaların oyuncaklarını üreten ve aynı zamanda Power Rangers ve G.I. Joe gibi kendine özgü markaları bulunan Hasbro, 2001 yılından beri düzenli olarak temettüsünü artırmayı başaran şirketler arasında yer alıyor. 3,16% temettü verimine sahip olan Hasbro’dan temettü almak istiyorsan son gün 29 Temmuz!

Hasbro Temettü

Texas Instruments (TXN)

Amerika’da söz konusu temettü olduğunda istikrarlı bir şekilde yatırımcılarına kâr payı dağıtan şirketlerin başında gelen Texas Instruments bu haftanın son popüler temettü hissesi olarak listedeki yerini aldı. Uluslararası çip krizini istikrarlı operasyonel gücüyle birleştiren şirket, 2000’den beri temettüsünü artırıyor ve yüksek temettü verimliliği ile yatırımcıların dikkatini çekmeye devam ediyor. Texas’tan temettü alabilmek için son gün 29 Temmuz!

Temettüde Bu Hafta: Clorox, Pfizer, Hasbro, Texas Instruments

Midas ile birlikte temettüye dair her şeyi Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hakediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da, bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Temettüde Bu Hafta: Clorox, Pfizer, Hasbro, Texas Instruments

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı