Temettü Tarihleri ve Temettü Takvimi

Temettü Hakkında Merak Edilenler

Nisan 14, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Temettü Hakkında Merak Edilenler

Temettü yatırımcılığını kıtalararası uzun bir uçak yolculuğu gibi düşünebiliriz. Nelere ihtiyacımız olacağını iyi hesaplamalı, uzun bir yolculuk olacağı için kısa vadeli değil, uzun vadeli düşünmeliyiz. 

Bu yüzden hangi şirketlere yatırım yapacağımız, temettü takvimi takibimiz veya hangi şartlarda temettü almaya hak edebileceğimiz gibi birçok konuyu bilmemiz gerekir.

Bu yazıda temettü hakkında en çok merak edilen soruları cevaplayacağız. Eğer daha detaylı bilgiye ulaşmak istersen de, Midas Akademi’deki Temettü içeriğimizi inceleyebilirsin.

Eğer hazırsan, temettü rehberimize başlayalım. 👇

Temettü Hisselerinin Seçimi

Midas uygulamasında “Keşfet” sayfasına gelerek “Yatırımın En’leri” bölümünden “Kârını En Çok Paylaşanlar” listesini açarak, en çok temettü dağıtan hisseleri ve “Temettü Aristokratları” listesinden de temettüsünü en çok büyüten hisseleri inceleyebilirsin.

Ayrıca Midas’ın Kulakları’nda yayınladığımız temettü incelemelerimize buradan göz atarak temettü dağıtan hisseler hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsin.

Parça Hissede Temettü Ödemesi

Normal bir hissede nasıl temettü alabiliyorsan parça hissede de temettü alma hakkına sahip olursun. Burada değişen tek şey, aldığın temettü miktarı, sahip olduğun parça hisse oranında olacaktır.

Temettü Almaya Hak Kazanmak

Temettü almaya hak kazanmak için sadece 2 şart var:

  1. Temettü dağıtacak şirketin hissesine sahip olmalısın.
  2. Temettü hakediş tarihinden önce hisselerini satmamalısın.

Yani kısacası; temettü hak ediş tarihine, elinde ilgili şirketin hisseleri ile girdiysen, temettü almaya hak kazanmış olursun.

Temettü Tarihlerinin Takibi

Midas uygulamasından ilgili temettü hissesinin detay sayfasına gelerek, “Temettü Ödemeleri” bölümünden bir sonraki temettü hak ediş tarihini öğrenebilirsin.

Ek olarak, Midas’ın Kulakları’nda haftalık yayınladığımız temettü bültenlerimizi buradan takip ederek, o hafta satın aldığın takdirde temettü almaya hak kazanacağın şirketlere ulaşabilirsin.

Temettünün Hesabına Geçmesi

Aracı kurumlara bağlı olarak çeşitlilik göstermekle birlikte temettü, ödeme tarihinden sonra en geç 3 iş günü içerisinde hesabına yansır.

Temettünün Vergisi

Temettü vergi oranı 20%’dir. Midas, senin için bu vergiyi otomatik olarak keserek ABD hükümetine öder. Senin bu 20%’lik stopaj vergisini ödemene gerek kalmaz.

Türkiye’de ise temettülerin, gelir vergisine tabiidir. Beyan ettiğin takdirde bu vergileri ödersin. Çift vergilendirme olmaması için de ABD hükümetine ödediğin stopaj vergisi gelir vergisinden düşülür.

Temettü Ödeyen Fon

Midas ile satın aldığın ve temettü ödemesi yapan tüm fon (BYF) ve hisse senetlerinden dolar cinsinden nakit para şeklinde temettü alabilirsin.

Temettü ile Tekrar Hisse Almak

Aldığın temettü ödemeleri ile tekrardan temettü hisseleri alarak bileşik temettü getirisi elde edebilirsin. Öte yandan, şimdilik temettü ödemelerin otomatik olarak pay adedine eklenmiyor. Bunu, kendin yapman gerekir.

Temettü Hesaplaması

Temettü ödeme oranı = Hisse başına ödenen temettü tutarı / Hisse başına kâr formulü ile hisse başına ödenecek temettü tutarını hesaplayabilirsin.

Öte yandan, şimdilik Midas’ta kullanabileceğin bir temettü hesaplama aracı bulunmuyor. Midas’ı takipte kalarak temettüye dair tüm geliştirmelerimizden önceden haberdar olabilirsin.

Temettü Ödemesi Sonrası Hisse Düşüşü

Temettü, yani kâr payı, şirketin varlıklarından, kasasından çıkan bir parayı temsil ettiği için, genellikle hisse başına ödenen temettü tutarı kadar ilgili hissenin fiyatı da temettü ödemesi gerçekleştikten sonra düşer.

Hisselerin Temettü Detaylarının İncelenmesi

Midas uygulamasından ilgilendiğin şirketin hisse detay sayfasına girerek, “Temettü Ödemeleri” bölümünden;

  • Hissenin son 12 aylık temettü verimine
  • Bir yılda kaç kere temettü ödemesi yaptığına
  • Bir sonraki temettü hak etme tarihine ve
  • Son 5 temettü ödemesinin brüt tutarına ulaşabilirsin. 

Temettü Veriminin Önemi

Temettü verimi, yatırımcının hisse senedini almak için ödediği fiyatın (yani hisse fiyatının) yüzde kaçını temettü olarak geri alacağını ifade eder.

Temettü Büyümesinin Önemi

Temettüsünü her sene düzenli olarak büyüten bir şirkete daha önce yatırım yapan yatırımcıların aldıkları temettü oranı, yeni yatırımcılara oranla daha fazladır.

Bu yüzden, hisselerin temettü verimlerinin yanında, temettülerinin büyüme oranları da çok önemlidir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı