Borsa Yorumları

Temettü Dağıtan ve Analistler Tarafından Sevilen Teknoloji Hisseleri

May 2, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Temettü Dağıtan ve Analistler Tarafından Sevilen Teknoloji Hisseleri

Bazı teknoloji devlerinin bu yılın başından itibaren temettü ödemelerine başlayarak, hem Wall Street’in hem de yatırımcıların yüzünü güldürdü. 

Bu dikkat çekici gelişmenin ardından bazı analistler, temettü ödeyen bazı teknoloji şirketlerinin yatırımcılara büyüme ve getirinin iyi bir kombinasyonunu sunabileceğini düşünüyor.

Temettü kulübüne katılan son şirket olarak Alphabet (GOOGL), 25 Nisan’da yönetim kurulunun hisse başına 0,20 dolarlık bir temettü ödenmesine izin verdiğini ve bu temettünün 10 Haziran itibariyle kayıtlı hissedarlara 17 Haziran’da ödeneceğini duyurdu. 

Alphabet’in yönetim kurulu ayrıca, 70 milyar dolarlık hisse geri alımını da onayladı. Şirketin ilk çeyrek bilançosuna eşlik eden bu haber, Alphabet hisselerini cuma günü 10% yukarı taşıdı.

🌊 Yıla güçlü bir yükselişle başladıktan sonra, teknoloji hisseleri son haftalarda yatırımcıların yüksek değerlemelere ilişkin endişelerinin su yüzüne çıkmasıyla dalgalandı. Yine de S&P 500 bilgi teknolojileri sektörü, bu yıl 8%’in üzerinde değer kazandı. 

Wall Street’e göre de yatırımcılar hâlâ temettü ödeyen ve büyüme potansiyeli olan teknoloji hisselerinde fırsat bulabilir. Buna göre hissedarlarına temettü sunan, konsensüs hedef fiyatları yukarı yönlü potansiyele işaret eden ve analistlerin ortalama olarak “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuyla değerlendirdiği teknoloji hisselerini aşağıda incelemeye ne dersin?

 • Skyworks Solutions (SWKS)
 • Qualcomm (QCOM)
 • Analog Devices (ADI)
 • Broadcom (AVGO)
 • Oracle (ORCL)
 • Lam Research (LRCX)
 • KLA (KLAC)
 • Microsoft (MSFT)
 • Monolithic Power Systems (MPWR)
 • Apple (AAPL)
 • Intuit (INTU)
 • Roper Technologies (ROP)
 • Micron Technology (MU)
 • Salesforce (CRM)

📌 Listeye girmeye hak kazanan isimlerden biri olan Qualcomm’un 2%’lik temettü getirisi, S&P 500’ün ortalama 1,3%’lük getirisinden daha yüksek bir orana sahip.

Qualcomm bu yıl şimdiye kadar yaklaşık 15%’in üzerinde yükseldi ancak analistlerin konsensüs fiyatları, hissede 7%’lik ek bir potansiyel olduğunu gösteriyor. Şirket dün, analist beklentilerini aşan güçlü bir bilanço açıkladı.

Nisan ayının başlarında Qualcomm’un notunu “AL” seviyesine yükselten Benchmark, 23 Nisan tarihli bir notunda “Qualcomm’un, sektörün yapay zekâ hesaplamalı çıkarım iş yüklerini, şirketin kablosuz bağlantıdaki güçlü yönlerini kullandığı ağın en uç noktalarına kaydırma eğiliminden yararlanmak için özellikle iyi bir konumda olduğuna inanıyoruz.” yorumunu yaptı.

📌 Oracle da 1,4% temettü getirisine sahip bir isim olarak dikkat çekiyor. Analistler, bulut yazılım şirketinin bu yıl elde ettiği yaklaşık 9%’luk kazancın üzerine 20% daha ekleyebileceğine inanıyor.

Şirket 23 Nisan’da dünya genel merkezini Tennessee’ye taşıyarak sağlık sektörünün önemli merkez üslerinden birinde daha güçlü bir yer edineceğini duyurdu. Oppenheimer, 18 Nisan’da Oracle’ı “SEKTÖRE PARALEL PERFORMANS” notuyla izlemeye başladı ve şirketin üretici yapay zekâ ve dijital dönüşüm gibi seküler yazılım endüstrisi trendlerinden uzun vadede faydalanmaya hazırlandığını söyledi.

📌 Toplam 1,6’lık temettü getirisi ile Broadcom da listeye girdi. Yarı iletken üreticisinin hisseleri bu yıl 18% yükseldi ve konsensüs hedef fiyat, hissede 15%’lik potansiyel bir artış daha öngörüyor.

Barclays 24 Nisan’da Broadcom’un YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu koruyarak hissenin hedef fiyatını 1.405 dolardan 1.500 dolara yükseltti. Bu güncellenen seviye, hisse için 12%’lik bir artış anlamına geliyor.

Barclays analistleri, “Nihayetinde, yapay zekânın geleceği hakkında değerli bir ikinci görüş ve şirketin kazanmanın birçok yolu için daha büyük bir takdirle ayrılıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Temettü Dağıtan ve Analistler Tarafından Sevilen Teknoloji Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC