BIST Şirket Haberleri

Teknosa Analist Toplantısı: Dönüşüm Hikayesi Hız Kesmiyor!

Aralık 7, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Teknosa Analist Toplantısı: Dönüşüm Hikayesi Hız Kesmiyor!

1 Aralık Salı günü Hyatt Centric‘te gerçekleşen Teknosa Yatırımcı ve Analist Günü’nden notlarla karşındayız!

Teknosa Analist Toplantısı: Dönüşüm Hikayesi Hız Kesmiyor!

🏪 Teknosa, 64 il 184 mağaza ve 2,813 personeliyle hizmet vermektedir. 105 bin m² mağaza satış alanı, 250 milyon yıllık ziyaretçi sayısı ile hem online hem de mağaza içinde hizmet sunmaktadır.

🧑🏻‍🤝‍🧑 Bünyesinde barındırdığı 5 büyük marka ile hizmet sunan Teknosa’nın 1,5 milyonu yeni müşteri olmak üzere, aktif müşteri sayısı 5 milyon seviyesinde gerçekleşmiştir.

Teknosa

♻︎ Teknosa, 2019 yılı sonunda kapsamlı bir dönüşüm yolculuğu başlattı. Finansal ve operasyonel dönüşüm ve pazaryeri dönüşümünü tamamlamasıyla rekabet avantajını daha da güçlendirerek sürdürülebilir ve kârlı büyüme için dijital altyapı ve çözümler ile dijital odaklı dönüşüm adımını 2023 yılının 3. çeyreğinde atmış oldu.

🌐 Teknosa pazaryeri henüz 2. yılında olmasına rağmen 137 bin SKU ve Türkiye’nin en iyi elektronik satıcılarıyla 445 satıcı sayısına ulaşmıştır. SKU, elektronik kategorilerine ek olarak elektronik dışı yakın kategorileri de içermektedir

📈 Şirketin en önemli hikayesi olan dönüşüm yolculuğu ile beraber 2019 yılından 2023 yılına kadar perakende satışları 8 kat, online kanal büyümesi ise 20 kat artmıştır. E-ticaretin perakendedeki payı 2019 yılında 7% iken 2023 yılında bu oran 15%’e yükselmiştir.

Teknosa Analist Toplantısı: Dönüşüm Hikayesi Hız Kesmiyor!

Teknosa’nın 6 ana başlıktan oluşan 4. dönüşüm programı: 

🏬 Mağaza Ağının Dönüşümü

💻 E-ticaret Gelişimi

🖧 Çoklu-Kanal Yapının Geliştirilmesi

☍ Tedarik Zinciri Dönüşümü

⚛︎ Gelecek Nesil Dijital Uygulamalar

♷ ERP & Kurumsal Mimari & Veri Dönüşümü

🔁 Bu kapsamda 2022 yılından bu yana 12 mağaza dönüştürülmüştür. Teknoloji mağazalarında trend olan ‘Deneyim Alanları’, ‘Engelli Müşteriler için Özel Bölümler’ ve ‘Bilgilendirici Ekranlar’ gibi yenilikler tasarlanmıştır.

🤖 Şirketin dijitalleşme çerçevesinde önemle üzerinde durduğu konular arasında yapay zekâ bulunmaktadır. Yapay zekâ yetkinliklerini en iyi şekilde kullanarak rekabet avantajları elde etmek ve satış, kârlılık ve operasyonel verimlilik üzerine önemli iyileştirmeler sağlaması beklenmektedir.  

İklimSA

🌞 Teknosa çatısı altında iklimlendirme sektöründe faaliyet gösteren İklimSA, 70 şehirde 500’ün üzerinde bayi ve servis ağı ile hizmet vermektedir.

🌞 İklimSA; klima sistemleri ve güneş enerjisi sistemleri iş kolunda faaliyetlerini sürdürmektedir.

  • 2023 ve 2024 Beklentileri
  • 2019 39 Milyon TL
  • 2020 38 Milyon TL
  • 2021 70 Milyon TL
  • 2022 192 Milyon TL

💸 2019-2022 Toplam Yatırım: 339 Milyon TL

💸 2023-2024 Tahmini Toplam Yatırım Tutarı: 1.500 Milyon TL

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik 7 Aralık 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu‘nda yer alan sunumuna ve sunumda verilen demeçlere göre hazırlanmıştır.