Google

Teknolojide Taht Savaşları: Google, Arm Temelli Yeni Yapay Zekâ Çipini Tanıttı

April 9, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Teknolojide Taht Savaşları: Google, Arm Temelli Yeni Yapay Zekâ Çipini Tanıttı

OpenAI’ın ChatGPT’yi piyasaya sürmesinden bu yana, hem teknolojik atılımlar hem de yatırım dünyasının en popüler sektörü olarak yükselen yapay zekâ alanında, teknoloji devlerinin rekabeti de hız kazanıyor. 

Google (GOOGL), dün Las Vegas’ta düzenlenen Cloud Next etkinliğinde bulut bilişimi alanında daha verimli olma hedefiyle, yeni çiplerinin yanı sıra Arm Holdings (ARM) temelli yeni merkezi işlemcisini tanıttı. 

Yeni Arm temelli işlemcisiyle Google, teknoloji alanındaki en büyük rakipleri Microsoft (MSFT) ve Amazon (AMZN) ile arasında hâlihazırda hızlı seyreden yarışta hız kazanmayı hedefliyor. Teknoloji devleri son yıllarda veri merkezlerinden kaynaklar kiralanan ve kullanıma göre ücret ödenen bulut altyapısı alanından pay almaya uğraşıyor. 

Google’ın tensör işleme birimleri (TPU), çip devi Nvidia’nın (NVDA) ürettiği gelişmiş yapay zekâ çiplerine yönelik sınırlı sayıdaki alternatiften biri olarak değerlendiriyor. Ancak Google’ın bu çiplerine yalnızca şirketin Cloud platformu üzerinden erişim sağlanabiliyor, yani geliştiriciler bu çipleri satın alamıyor. 

Şirket Arm ile geliştirilen Axion isimli yeni merkezi işlemci birimini (CPU) de Google Cloud üzerinden sunmayı planlıyor. 

Yeni TPU’ların eski nesil çiplere göre iki kat daha iyi bir performans gösterdiğini söyleyen şirket, çiplerin optimal bir performansta çalışması için sıvı soğutma kullandığını belirtiyor. 

Google’a göre Axion çipi “genel amaçlı Arm çiplerine göre 30% ve Intel (INTC) ve Advanced Micro Devices (AMD) tarafından üretilen mevcut x86 çiplerine göre 50%” daha iyi bir performansa sahip. 

Arm, teknoloji devi için yabancı bir isim değil: Google, YouTube reklamlarını, BigTable ve Spanner veritabanlarını ve BigQuery veri analiz aracını çalıştırmak için Arm tabanlı sunucu bilgisayarlarını dahili amaçlarla kullanmıştı. Bir sözcü, şirketin Axion olarak adlandırılan bulut tabanlı Arm örnekleri kullanıma sunulduğunda bu araçları kademeli olarak taşıyacağını söyledi.

Sözcü ayrıca Datadog (DDOG) ve Elastic’in (ESTC) de OpenX ve Snap ile birlikte Axion’u benimsemeyi planladığını söyledi.

Teknolojide Taht Savaşları: Google, Arm Temelli Yeni Yapay Zekâ Çipini Tanıttı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Reuters