Borsa Yorumları

Teknoloji Sektörünün Köklü Hisseleri!

February 2, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Teknoloji Sektörünün Köklü Hisseleri!

Joe Hudepohl’un Eaton Vance Atlanta Capital Focused Growth şirketi, geçtiğimiz beş yıl boyunca borsaya kıyasla sektör üstü performans gösteren kurumlar arasında.

Goldman Sachs ve Logan Circle Partners’ın ardından 2015 yılında portföy yöneticisi olarak Atlanta Capital Management bünyesinde görev yapmaya başlayan Hudepohl, köklü teknoloji hisselerinden vazgeçmiyor.

Aslında kuruntulu davranan birçok yatırımcı sektörden çıkış yaparken ya da işlem hacmini düşürürken Hudepohl, Alphabet (GOOGL) ve Microsoft (MSFT) hisselerine oldukça büyük yatırımlar yaptı.

Kasım ayı itibarıyla EAALX’in en büyük 10 yatırımı arasında yer alan her iki hisse 2022 yılında büyük darbe almış, Alphabet 39% ve Microsoft 29% değer kaybetmişti. Ancak Hudepohl’un bu sadakatinin temelinde, bu iki şirketin uzun vadeli gidişata ağırlık veriyor olması yatıyor. Alphabet portföye 2015’te, Microsoft ise 2016’da dâhil edildi.

Hudepohl, teknoloji hisselerine yatırım yapmak için temkinli yöntemler araştırıyor. Portföy yöneticisi, örnek olarak cari büyüklüğüne rağmen güçlü toplam gelir artışıyla Microsoft’un, bulut bilişim alanına yatırım yapmak için daha az riskli bir seçenek olduğunu belirtti.

Google’ın ve YouTube’un sahibi Alphabet’e gelince, yüksek serbest nakit akışı cazibesi ve reklamcılık alanındaki lider konumu sayesinde hisse senedinin 2022’de yaşadığı değer kaybını gölgede bırakacağını düşünüyor.

Stanford mezunu Hudepohl, “Düşündüğümüzde şirketin avantajı öylesine büyük ki ne kadar çok insan arama motorunu kullanırsa o kadar çok veri elde ettiklerini ve o kadar iyi sonuçlar aldıklarını görüyoruz. Bu verimli döngü insanların bundan vazgeçmesini çok zor hâle getiriyor.” dedi.

Focused Growth’un teknoloji alanındaki diğer tercihleri olan Meta Platforms (META), Adobe (ADBE) ve PayPal (PYPL)’daki pozisyonları nispeten daha küçük. Morningstar verilerine göre kasım sonu itibarıyla her biri portföyde yaklaşık 23% ağırlığa sahip olan teknoloji ve finans sektörü en çok pozisyon alınmış olan iki sektör.

Teknoloji Sektörünün Köklü Hisseleri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC