Bültenler

Teknoloji Sektörü Borsaları da Aşağı Çekti

September 8, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Teknoloji Sektörü Borsaları da Aşağı Çekti

Teknoloji hisselerindeki düşüş ve yatırımcıların FED’in enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını bir süre daha yüksek tutmak zorunda kalabileceği endişeleriyle borsalar dünü ağırlıklı olarak ekside tamamladı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,89% ve S&P 500 0,32% gerilerken, Dow Jones 0,17% yükseldi.

Analist Yorumu 

Spartan Capital ekonomisti Peter Cardillo “Eylül ayı hisseler için her zaman zor bir aydır. Ancak mevcut görünüme, FED’in faiz artırımını henüz tamamlamamış olabileceğine dair korku faktörünün neden olduğunu düşünüyorum.” diyor. 

Cardillo’nun yorumlarına paralel olarak hisseler hâlihazırda zor başlayan eylül ayında FED’in etkisinde kalmış gibi görünüyor. Hisseler ve genel olarak ABD ekonomisi, FED’in faiz oranını 22 yılın en yüksek seviyesine çıkarmasıyla bu yıl oldukça dirençli kaldı.

Ancak piyasaların direnci, bu eylül ayında yeni kurumsal borçlanma, yükselen petrol fiyatları ve enflasyonun kalıcı gücüne ilişkin devam eden endişelerle test ediliyor.

Ayrıca önümüzdeki hafta açıklanacak olan ağustos ayı enflasyonu (TÜFE) da arka planda sırasını bekliyor. Perşembe günü açıklanan veriler, iyi haber-kötü haber dinamiğini devam ettirerek ilk kez işsizlik maaşı başvurularının 2 Eylül’de sona eren haftada 13 bin azalarak 216 bine düştüğünü gösterdi. Bu, şubat ortasından bu yana görülen en düşük seviye.

Ekonomistler, yeni işsizlik maaşı başvurularının 2 bin artışla 230 bine yükseleceğini tahmin ediyordu. Geçen hafta yeni işsizlik maaşı başvuruları revize edilmiş haliyle 3 bin düşerek 229 bine geriledi. 

Bu filmi daha önce de görmüştük: haftalık işsizlik başvuruları bir kez daha aşağı yönlü bir sürpriz yaparak işgücü piyasası direncinin altını çizdi.” diyen Morgan Stanley portföy oluşturma başkanı Mike Loewengart, ekonomi yavaşlamış ve enflasyon düşmüş olsa da, istihdamın “FED’in baş belası” olmaya devam ettiğini belirtti. 

Loewengart ayrıca, güçlü işgücü piyasasının FED yetkililerinin “daha uzun süre daha yüksek bir duruştan geri adım atmaya” yakın olmadığı anlamına geldiğini de sözlerine ekledi.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Yükselen ABD Hazine tahvili getirileri ve petrol fiyatlarının piyasalardaki etkisini sürdürmesi

2. Apple’da (AAPL) süregelen düşüşün endeks performanslarını aşağı çekmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Kamu Hizmetleri, İletişim, Tüketici Ürünleri, Sağlık

Zayıf: Teknoloji, Sanayi, Ham Madde

Öne Çıkan Hisseler

General Motors (GM) hisseleri, United Automobile Workers sendikasının otomobil üreticisinin 10%’luk ücret artışı karşı teklifini “hakaret” olarak nitelendirmesinin ardından, olası bir işçi grevini engellemek için yapılan görüşmelerin son aşamaya gelmesiyle birlikte 0,8% geriledi.

VinFast Auto (VFS), son iki haftada piyasa değerinin 140 milyar dolar kayıp yaşamasıyla 26% değer kaybetti.

Apple (AAPL) hisseleri, şirketin Çin’deki faaliyetlerine yönelik yinelenen endişelerle 2,9% düştü.

Walt Disney (DIS), Charter Communications (CHTR) ile olan anlaşmazlığının sürmesi nedeniyle 0,5% düşerek yaklaşık bir yılın en uzun kayıp serisini yaşadı. 

Nio (NIO) hisseleri, Çin merkezli şirketlerin ABD’de listelenen hisselerinde görülen geniş çaplı satışların bir parçası olarak dün üst üste üçüncü kez değer kaybetti. Alibaba Group (BABA) hisseleri de 4,7% geriledi.

C3.ai (AI), genel olarak analist tahminlerini karşılayan üç aylık bilançosuna rağmen 12,2% değer kaybetti.

Teknoloji Sektörü Borsaları da Aşağı Çekti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı