Bültenler

Teknoloji Rallisiyle S&P 500 5.000 Seviyesine Yaklaştı

February 8, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Teknoloji Rallisiyle S&P 500 5.000 Seviyesine Yaklaştı

Borsalar dün teknoloji hisselerindeki güçlü seyrin etkisiyle artıda kapanırken, gösterge S&P 500’ün tarihi 5.000 zirvesine ulaşmasına 11 puan kaldı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,95%, S&P 500 0,82% ve Dow Jones 0,40% yükseldi.

✍️ Analist Yorumu 

Teknoloji hisselerinin geçen yılın sonlarından bu yana süregelen rallisi, yatırımcıların büyük değerlemelerle ilgili endişelerini ve Fed’in piyasanın agresif faiz indirimi beklentilerine karşı geri adım atmasını büyük ölçüde dengelemelerine yardımcı oldu. 

Crude Value Insights’tan Daniel Jones, “7 Şubat piyasalar için oldukça heyecanlı bir gün oldu. Teknoloji hisseleri, yapay zekâya büyük ölçüde maruz kalan şirketlere yönelik coşkuyla yükseldi. Dünkü rallide Meta Platforms (META), Nvidia (NVDA) Microsoft (MSFT) öne çıkan isimler oldu.” diyor. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. S&P 500’ün 5.000 seviyesine yaklaşması

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki güçlü seyir

3. Karışık bilançoların sindirilmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: İletişim, Ham Madde, Tüketici Ürünleri, Teknoloji, Sanayi

Zayıf: Enerji

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Faiz endişelerinden arınan borsalar, bu kez yeniden zayıflama işaretleri gösteren bölgesel bankaları izliyor. Öte yandan güçlü bilançolar endeksleri desteklemeye devam ediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Bilanço Sadakati

Wall Street’in temkinli bir duruş sergilediği ancak analist beklentilerinden daha güçlü geçen bilanço sezonu, Fed’in faiz açıklamaları karşısında endekslere destek vermeye devam ediyor. S&P 500, dün güçlü şirket kazançlarıyla 5.000’in hemen altında kapanarak yeni bir rekora imza atarken, Nasdaq ve Dow Jones da yükseldi. Salı günü itibariyle S&P’nin yaklaşık yarısı dördüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı ve kârlar bir önceki yıla göre 8,1% artarken, satışlar yalnızca 3,2% yükseldi. 

🏦 2. Banka Endişeleri Yeniden Ufukta

Teknoloji Rallisiyle S&P 500 5.000 Seviyesine Yaklaştı

Mart 2023 krizinin birinci yıl dönümü yaklaşırken, yatırımcılar bir kez daha bölgesel bankaların görünümüyle meşgul. New York Community Bank (NYCB) hisseleri, dün Moody’s’in şirketin kredi notunu iki kademe düşürmesinin ardından dalgalı bir seyir izledi. 2024’e ekside başlayan banka, şimdiye kadar piyasa değerinin 50%’sinden fazlasını kaybetti. Bu hamleler, daha küçük bankaların azalan kârlar ve gayrimenkul kayıplarından etkilendiği yönündeki endişeleri yansıtıyor.

Teknoloji Rallisiyle S&P 500 5.000 Seviyesine Yaklaştı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing