Borsa Yorumları

Teknoloji Hisselerinin Tam Zamanı Olabilir mi?

Ekim 24, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Teknoloji Hisselerinin Tam Zamanı Olabilir mi?

Aylar süren yoğun satışların büyüme odaklı teknoloji sektörünü zayıflatması, ünlü yatırımcıları birçok hisseye yatırım yapmayı düşündürmeye başladı.

Şüphesiz çoğu yatırımcı, hisselerde henüz dip noktanın görülmediğinde hemfikir; ancak hisse senetleri şu an rekor seviyelerinden o kadar aşağıda ki bazıları kelepir görünüyor. Üstelik, devam eden kazanç dönemi bu hisseleri en azından kısa vadede yeniden yükselişe geçirecek bir katalizör görevi görebilir.

Heritage Capital kurucusu ve başkanı Paul Schatz, “Bu, 2008 yılı 3. çeyreğinden bu yana gördüğüm en iyi fırsat; dolayısıyla, sırf makro ölçekteki dalgalanmalar yüzünden, bırakın teknoloji sektörünü herhangi bir sektörü tamamen göz ardı etmek aptallık olur.” dedi.

2022’nin başından bu yana teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite, FED’in şahin (agresif) politikalarının ekonomik büyümeyi yavaşlatacağı ve ekonomiyi resesyona sokacağı endişesiyle 32% oranında sert bir düşüş yaşadı. Amazon (AMZN), Microsoft (MSFT) ve Alphabet (GOOGL) gibi büyük teknoloji devlerinin hisseleri bile en yüksek seviyelerinden 30%’a aşkın düşüş yaşadı; Meta Platforms (META) ve Netflix (NFLX) ise 61% üzerinde bir düşüşle karşılaştı.

Yatırımcılar şunu da unutmamalı ki, bitap düşmüş her hisse bir fırsat değildir. Ekonomi yavaşlayıp satışlar kesildiğinde başka kayıplar da gelebilir. Snap (SNAP)’in cuma günü yaşadığı 30% üzerindeki düşüş mevcut tehlikelerin altını çiziyor. Snapchat ana şirketi mevcut dönem için gelir artışı öngörmezken, çıkan haberler reklamla ilgili Pinterest (PINS) gibi hisseleri cuma günü düşüşe sürükledi.

Bu ortamda hisse seçimi yapılırken bazı yatırımcılar, yakın zamanda düşük seviyede fiyat-kazanç oranlarına sahip şirketler ile IBM gibi gelir ve kazanç tahminlerini aşan ve bu yıl için gelir tahminini artırmak suretiyle perşembe günü yaklaşık 5% değer kazanan defansif hisselere dikkat çekiyorlar. 

Cazip Değerlemeler Avı

Bir şirketin Fiyat/Kazanç (F/K) oranına ve mevcut işlemin geçmişe kıyasla gidişatına bakılması yatırımcılara hangi hisselerden alım yapmaları gerektiği konusunda ışık tutabilir. Birçok büyük teknoloji hissesi piyasa karışıklıkları üzerine geçtiğimiz aylarda düşüşe geçti.

Citi U.S. Equity Stratejisti Uzmanı Scott Chronert, bilgi teknolojileri sektörünü kısa süre önce “Yüksek Ağırlık” notuna yükselterek S&P 500’ün daha yukarılara çıkmak için büyüme ve teknoloji liderliğine ihtiyacı olduğunu ve büyümenin haziran ayındaki düşük seviyeden bu yana değerin önüne geçtiğini söyledi. 

Chronert, müşterilere hitaben, “Genel kanıya göre teknoloji sektörünün (ve S&P 500’ün büyüme tarafının) yılın başlarında hem nominal hem reel faiz oranları açısından gerçekleşen ani artışla ilgili çok sayıda baskının ceremesini çektiği yönünde. Karşılığında, FED faiz oranı beklentilerinde yaşanacak her türlü algılanan artışın sektörde değerleme konusunda bir rahatlamayı tetiklemesini beklemiştik.” dedi.

Bill Nygren, son beş yılın ortalaması 27,4 kata kıyasla gelecek yıl kazançlarının yaklaşık 14 katından işlem gören Oracle (ORCL) gibi bu alandaki birkaç cazip vadeli fiyat kazanç oranına dikkat çekiyor.

Dakota Wealth Management kıdemli portföy yöneticisi Robert Pavlik; Salesforce (CRM), Nvidia (NVDA), Qualcomm (QCOM) ve Broadcom (AVGO) gibi değerli hisselerdeki kötü durumun uzun vadede kazanç sağlamak isteyen genç yatırımcılar için cazip fırsatlar sunduğunu söyledi. 

Piyasanın ekonominin döndüğü yönünde bir hisse kapılmasını bekleyemezsiniz çünkü o noktada artık çok geç olacaktır.

Citi’den Chronert ayrıca önümüzdeki aylarda çip sektöründe de bir düşünce değişimi beklediğini söyledi.

Nvidia, yüksek seviyelerinden aniden düşen o değerli hisselerden biri. Yaklaşık 36 kat seviyesindeki ileriye dönük fiyat kazanç oranından işlem görüyor. Söz konusu rakam ocak ayında 59 seviyesindeydi.

Her ne kadar yatırımcılar Nvidia ve oyun segmentini gelecek metaverse ve yapay zeka için bir piyon olarak görse de şirketin oyun grafik kartlarına olan talebin azalmasıyla yakın zamanlı sorunlar devam ediyor. Hisse bu yıl 58%’den fazla düşüş yaşarken şirket de tahminlerini düşürdü.

Ancak, Nvidia CEO’su Jensen Huang eylül ayında CNBC’ye yaptığı bir açıklamada, şirketin yeni jenerasyon grafik kartlarından ümitli olduğunu, envanter seviyeleri normale döndüğünde ürünün satışlarının çok iyi olacağını düşündüğünü belirtti.

Bir sonraki kazanç raporları yatırımcılara talep konusunda ve şirketlerin mevcut şartlarda nasıl ilerledikleri hakkında daha fazla ışık tutacaktır. Cresset Capital Baş Yatırım Sorumlusu Jack Ablin’e göre FED’in duruşu dikkate alındığında yatırımcıların değer arayışlarında kazanç ve temettülere odaklanması gerekiyor. 

Ablin’in seçimleri arasında Apple (AAPL), Microsoft (MSFT), Texas Instruments (TXN) ve Visa (V) gibi kaliteli bilançolara ve tutarlı temettülere sahip isimler yer alıyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

  Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti