Borsa Haberleri

Teknoloji Devleri Bilanço Açıklayacak

July 26, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Teknoloji Devleri Bilanço Açıklayacak

Teknoloji devi şirketlerin bu hafta içerisinde kazanç raporlarını açıklaması bekleniyor. Söz konusu şirketler arasında; Google (GOOG), Apple (AAPL), Meta (META), Amazon (AMZN) ve Microsoft (MSFT) yer alıyor. Açıklanan raporların ardından Wall Street, enflasyon artışları ve Ukrayna-Rusya arasındaki savaş gibi etkenlerden dolayı teknoloji endüstrisinde yaşanan zorlukları inceleyecek. Daha önce Snap (SNAP) ve Twitter (TWTR) tarafından bildirilen hayal kırıklığına uğratan kazançlar, Alphabet ve Meta cephesinden gelecek rakamlar için olumsuz bir beklenti yarattı. Google’ın ve Facebook’un hisseleri ise bu yıl içinde sırasıyla 24% ve 50% oranında geriledi. 

BigTech Şirketlerinin Hisseleri Değer Kaybediyor

Google ve Facebook gibi teknoloji devlerinin yer aldığı BigTech şirketleri, bu yıl içinde değer kayıpları yaşadı. Covid-19 kısıtlamaları gibi dünya genelinde hâkim olan sorunlar, söz konusu şirketlerin hisselerini de olumsuz etkiledi. Bunun yanı sıra dijital reklamlardan istenen sonucun elde edilememesi de şirketlerin zorlanmasında etkili oldu. Kısa süre önce Twitter ile Elon Musk arasında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle sosyal medya platformunun hisseleri düştü. Alphabet ve Meta cephesinde henüz böyle bir durum söz konusu olmasa da düşük reklam gelirleri ve artan maliyetler risk teşkil ediyor. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, yaşanan sorunlardan dolayı şirkette işe alımları yavaşlatmayı planladıklarını söyledi. 

Amazon ve Microsoft Kurumsal Harcamalarını Değerlendirecek

Alphabet ve Meta’nın ardından üçüncü en büyük reklam pazarına sahip olan Amazon, perşembe günü kazançlarını açıklayacak. Şirketin hisseleri, beklentilerin altında kalan ilk çeyrek kazançlarının ve yetersiz ikinci çeyrek tahminlerinin ardından bugüne kadar 26% düştü. Firma, e-ticaret alanındaki genişlemeye ayak uydurmak için çok sayıda çalışan istihdam etti ve maliyetleri azaltma yönünde adımlar attı. Amazon’un en önemli rakiplerinden olan Microsoft ise salı günü kazançlarını bildirecek. Şirketin hisseleri bugüne kadar 23% oranında geriledi. Amazon’un aksine destekleyici bir e-ticaret faaliyeti bulunmayan Microsoft’un kazançları, analistlere artan enflasyon ve faiz oranlarının kurumsal harcamalara olan etkisini inceleme şansı verecek. 

Teknoloji Devleri Bilanço Açıklayacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı