Borsa Haberleri

Teknoloji Devleri, Apple Mücadelesinde Epic Games’e Katıldı

Mart 21, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Teknoloji Devleri, Apple Mücadelesinde Epic Games’e Katıldı

Meta Platforms (META), Microsoft (MSFT), Elon Musk’ın X’i ve Match Group (MTCH), dün “Fortnite” video oyunu üreticisi Epic Games’in Apple’ın (AAPL) App Store’daki ödemeleri düzenleyen mahkeme kararına uymadığı yönündeki protestosuna katıldı.

App Store’daki en popüler uygulamalardan bazılarını geliştiren teknoloji şirketleri, Apple’ın tüketicileri dijital içerikler için daha ucuz ödeme yöntemlerine yönlendirmesini zorlaştırarak 2021 Eylül tarihli ihtiyati tedbir kararını “açıkça ihlal ettiğini” söyledi.

Apple, 16 Ocak’ta yaptığı açıklamada ihtiyati tedbir kararına tam olarak uyduğunu, bu kararın tüketicileri ve “Apple’ın ekosisteminin bütünlüğünü” koruyacağını belirtti.

Epic, tüketicilerin App Store üzerinden uygulama edinmelerini zorunlu kılarak ve geliştiricilerden satın alımlar üzerinden 30%’a varan komisyonlar alarak antitröst yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle 2020 yılında Apple’a dava açmıştı.

İhtiyati tedbir kararı, Apple’ın geliştiricilerin tüketicileri alternatif ödeme seçeneklerine yönlendirmek için bağlantılar sağlamasına izin vermesini gerektiriyordu.

Geçtiğimiz hafta Epic, yeni kuralların ve geliştiricilerden alınan 27%’lik yeni ücretin bağlantıları fiilen işe yaramaz hale getirdiğini söyleyerek Apple’ın ihtiyati tedbir kararı almasını talep etti.

Dünkü başvuruda teknoloji şirketleri, Apple’ın davranışının “tüm pratik amaçlar için” mahkemenin yasadışı bulduğu yönlendirme karşıtı kuralları sağlamlaştırdığını, Apple’ın “aşırı” komisyonlarını desteklediğini ve tüketicilere ve geliştiricilere zarar verdiğini söyledi.

Başvuruda, “Apple’ın geliştiricilerin uygulama içi içerik satın alma seçenekleri hakkında kullanıcılarıyla nerede ve nasıl iletişim kurabilecekleri konusundaki kısıtlamaları rekabetin önünde önemli engeller oluşturuyor ve fiyatları yapay olarak şişiriyor.” denildi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti