Bültenler

Teknik Olarak Resesyona Girdik Mi?

July 29, 2022 • 9 dakika okuma süresi
Teknik Olarak Resesyona Girdik Mi?

Borsa ve Yatırımcılar

Teknik olarak resesyon: ABD’de ikinci çeyreğe ilişkin gayri safi yurt içi hasıla verileri, ülke ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde 0,9% daraldığını gösterdi. GSYİH’deki düşüş, büyümenin 0,5% artacağını tahmin eden ekonomistleri de şaşırttı. 

 • ABD ekonomisi, ilk çeyrekte 1,6% küçülme kaydettikten sonra bu çeyrekte de 0,9% küçülme kaydederek üst üste iki çeyrek küçüldüğü için teknik olarak resesyona girdi!
 • Teknik olarak resesyona girmiş olsa da herkes bu konuda hem fikir değil! Cumhuriyetçiler, Biden yönetimini ekonomiyi resesyona sokmakla suçlarken, Beyaz Saray ‘büyüme yavaşladı ama resesyon yok’ diyor.
 • ABD büyümesindeki daralmaya rağmen ABD endeksleri geçtiğimiz günü pozitif tarafta kapattı, bugün ise güncelde  pozitif bir açılışa işaret ediyor.
 • 🤿 Resesyon Nedir? Resesyon (durgunluk), ekonomik aktivitede önemli, yaygın ve uzun süreli bir gerilemedir. Resesyon genellikle altı ay veya daha fazla sürdüğü için, popüler bir kural, bir ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılasındaki (GSYİH) art arda iki çeyrek düşüşün bir durgunluk oluşturduğu yönündedir.

Ekonomik Analiz Bürosu,Gerçek GSYİH’deki düşüş, özel envanter yatırımı, konut sabit yatırımı, federal hükümet harcamaları, eyalet ve yerel yönetim harcamaları ve konut dışı sabit yatırımlardaki düşüşleri yansıttı, bunlar kısmen ihracat ve kişisel tüketim harcamalarındaki artışlarla dengelendi.” açıklamasını yaptı.

🔍 Veriye Yakından Bakmak!: ABD’nin kişisel tüketim harcamaları çeyreklik bazda 1% arttı. 

 • Öte yandan, yatırım ve devlet harcamalarında ve konut yatırımlarında düşüş yaşandığı gözlemlendi. 
 • Stoklar da GSYH üzerinde baskı yarattı. 
 • Özetle veri, artan enflasyonla birlikte Amerika vatandaşlarının alım gücündeki zayıflamayı ve sıkı para politikasının konut gibi faiz oranlarına hassasiyet gösteren sektörlere etkisini gösterdi. 

Biden Şaşırmadı!: ABD Başkanı Joe Biden, ülke ekonomisinin iki çeyrekte üst üste daralmasının ardından, “ABD Merkez Bankası (FED) enflasyonu düşürmeye çalışırken, ekonominin yavaşlaması sürpriz değil.” değerlendirmesinde bulunurken “Biz doğru yoldayız, bu geçiş sürecinden daha güçlü ve güvenli çıkacağız.” mesajına sözlerinde yer verdi.

Yellen, “Resesyon Yok, İstihdam Artışına Bakın Dedi!”: Ülke ekonomisinin ikinci çeyrekte 0,9% daralması üzerine açıklama yapan Yellen, “Çoğu ekonomist ve çoğu Amerikalı benzer bir resesyon tanımına sahiptir. Önemli iş kayıpları ve toplu işten çıkarmalar, işletmelerin kapanması, özel sektör faaliyetinin önemli ölçüde yavaşlaması, aile bütçelerinin büyük bir baskı altında olması, özetle ekonomimizin geniş tabanlı zayıflaması. Şu anda gördüğümüz şey bu değil. İstihdam artışı devam ediyor, hanehalkı maliyesi güçlü kalmaya devam ediyor, tüketiciler harcama yapıyor ve işletmeler büyüyor.” değerlendirmesini yaptı.

Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu (NBER) iki çeyrekte de üst üste daralma, resesyondur” tanımlamasını “basite indirgenmiş” ve “yanıltıcı” olarak değerlendiriyor. Öte yandan, ABD’de resmi olarak resesyon ilanı NBER’deki bir grup akademisyen tarafından yapılıyor.

Bank of America Analistleri,”Powell’ın enflasyon talimatına güçlü bir şekilde odaklanması, ekonominin bu yılın ikinci yarısında resesyona gireceği tahminimizi destekliyor. Yumuşak bir iniş için hala bir yol var, ancak bizim temel durumumuz olamayacak kadar dar.” ifadelerini kullandılar.

Powell’ın Resesyon Açıklamaları: FED tutumunu yakın zamanda değiştirmeye hazır görünmüyor. FED başkanı Jerome Powell Çarşamba günü yaptığı açıklamada, kısmen işgücü piyasasındaki son sıkışıklığa atıfta bulunarak ABD’nin şu anda bir resesyonda olduğuna inanmadığını söyledi.

 • Faiz kararı sonrasında Powell’a “Resesyonda olduğumuza inanıyor musunuz?” soruldu. Powell ise “Hayır. Ekonomide iyi çalışan yerler var. Büyüme geçen yıl fazlaydı. Şimdi düşmesi anlaşılabilir bir şey. İlk çeyrekte 2,7 milyon istihdam yapıldı, resesyonda olsaydık böyle olmazdı.” cevabını verdi. 

Peki, Resesyondan Korkulur mu? Uygulamamızın “Yatırım En’leri” bölümünde paylaştığımız “Borsayı Yenen Hisseler” ve “Durgunluk Hisseleri” listelerine bir göz atmanı öneririz. 

Teknik Olarak Resesyona Girdik Mi?

Resesyon Dönemlerinde Borsaya Ne olur? Resesyon Sonrası Borsayı Ne Bekliyor?

Resesyon dönemleri, genel anlamda borsada düşüşlerin yaşandığı, hisse fiyatlarında geri çekilmelerin olduğu dönemlerdir. Ama böyle dönemler, borsanın döngüselliğine hakim yatırımcılar için çoğu zaman bir fırsattır. Bu dönemleri iyi değerlendiren şirketler de böyle dönemlerin sonrasında daha büyük kazançlar elde ederler. 

Bu dönemler, iki çeyrek sonrasında sona erebileceği gibi daha uzun da sürebilir. Bir ekonominin resesyondan iki çeyrek sonunda çıkmasına V tipi çıkış, daha uzun bir sürede çıkmasına ise U tipi çıkış adı veriliyor. Eğer ekonomi resesyondan çıkışa geçtikten sonra yeniden küçülmeye girmişse o zaman da buna W tipi resesyon ya da çift dipli resesyon adı veriliyor. Tıpkı şuan bizim yaşadığımız gibi! 

ABD ekonomisi, 2020 Covid dönemi resesyonu sonrası toparlanmış ve hemen ardından 2022’de Rusya-Ukrayna savaşının etkili olduğu resesyon sürecine girmiştir. Ancak buradaki önemli bir nokta, W tipi resesyonların sona ermesiyle ekonomideki büyüme parkurunun uzun soluklu olması ve asgari 4-5 yıl devam etmesi diyebiliriz. Dolayısıyla bu süreci iyi değerlendirmek ve yatırımlarımızı resesyon dönemine uygun seçmek ve her inişin ardından gelen o muazzam yükselişi beklemek doğru olacaktır!

Ekonomik Takvim: Bugün TSİ 15.30 FED’in enflasyon ölçütü olarak odaklandığı Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi verisi açıklanacak.

Kazanç raporları: Bugün Exxon Mobil (XOM), Chevron (CVE), AbbVie (ABBV), Procter & Gamble (P&G) gibi şirketlerin kazanç raporları takip edilecek.

Teknik Olarak Resesyona Girdik Mi?

Korku: FED kararı ve ABD büyüme verisi sonrası yatırımcı duygusu, “korku” bölgesindeki seyrini sürdürüyor.

Hisseler

Apple (AAPL) Kazanç Raporu: Apple (AAPL)’ın hizmetler işi, 2015′in dördüncü çeyreğinden bu yana en düşük büyüme oranını kaydetti. Apple’ın 3. çeyrek geliri, geçen senenin aynı dönemine oranla 2% artarak 83 milyar dolara ulaştı. Şirket, 2022’nin üçüncü çeyreğinde ise net kârının 11% düşerek 19,4 milyar dolara gerilediğini açıkladı. Kaynak

 • Perşembe günkü çeyreklik kazanç raporunda Apple, gelir ve hisse başına kâr beklentilerini aştı. Ancak hizmetler işi, beklenenden daha iyi bir raporda zayıf bir noktaydı. Birim, bir önceki yıla göre 12% artarak 19,6 milyar dolara ulaştı ve 19,7 milyar dolarlık ortalama analist tahminini takip etti.
 • Apple CFO’su Luca Maestri, Eylül döneminde hizmet sektörünün makroekonomik koşullar ve güçlü ABD doları nedeniyle 12%′den daha az büyüyeceğini söyledi.
 • Apple hisseleri perşembe günü piyasa kapanışı sonrası işlemlerde iPhone ve iPad satışlarının gücüyle yükseldi.

Amazon (AMZN) Kazanç Raporu: Amazon yöneticileri, tüketici harcamalarının yüksek enflasyona rağmen güçlü kaldığını söyledi. Şirket, 2022’nin ikinci çeyreğinde 2 milyar dolar net zarar ettiğini duyurdu.Şirketin bu yılın ikinci çeyreğinde hisse başına zararı ise 0,20 dolar oldu. Yine de yatırımcılar tüketici harcamalarındaki güçlü sonuçlara odaklandı ve hisse senedi kapanış sonrası işlemlerde 13%’ten fazla yükseldi. Kaynak

 • Yöneticilerden gelen iyimser yorum, Walmart ve Best Buy tarafından haftanın başlarında yayınlanan uyarılardan çok farklı. Rakip perakendeciler, tüketici harcamalarındaki değişiklikleri gözlemledikten sonra kâr beklentilerini düşürmüştü.
 • Olsavsky, Amazon’un ürünleri stoklarına geri getirme konusunda ilerleme kaydettiğini ve teslimat hızlarının büyük ölçüde normale döndüğünü söyledi. Tüketicilerin gelişmeyi fark ettiklerini ve buna karşılık çeyrek boyunca daha fazla ürün satın aldıklarını öne sürdü.
 • Amazon, önümüzdeki aylara dair iyimser bir görüş verdi. Şirket, mevcut çeyrek için satışların 125 milyar ile 130 milyar dolar arasında olmasını ve 13% ile 17%′lik bir büyümeyi temsil etmesini beklediğini söyledi. Analistler ise bu çeyrek için 126,4 milyar dolarlık satış tahmin ediyor. 

Intel (INTC) Kazanç Raporu: Intel, tam yıl rehberliğini azalttı ve beklenenden daha kötü üç aylık sonuçlar verdi. Kaynak

 • Yapılan açıklamaya göre Intel’in geliri, 2 Temmuz’da sona eren çeyrekte yıllık bazda 22% azaldı. Şirket, bir önceki çeyrekteki 5 milyar dolarlık net gelire kıyasla, çeyreği 454 milyon dolarlık net zararla kapattı. Brüt kâr marjı bir önceki çeyrekteki 50,4%′ten 36,5%′e geriledi.
 • Rehberlikle ilgili olarak, Intel, 15 milyar ila 16 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına düzeltilmiş kazançta 35 sent çağrısında bulundu. Analistler, 18,62 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına düzeltilmiş kazançta 86 sent bekliyorlardı.
 • Şirket, kapanış sonrası işlemlerde 9%’a yakın düşüş gösterdi.

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Teknik Olarak Resesyona Girdik Mi?
 • Altın: Güvenli liman olma ve durgunluk dönemlerinde iyi performans gösterme özelliği sayesinde altın, geçtiğimiz gün açıklanan büyüme verisi ve resesyon (durgunluk) tartışmaları sonrası Mart ayından bu yana en büyük haftalık yükselişine hazırlanıyor.
 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 
 • Petrol:Petrol fiyatlarını etkileyen iki ana konu var. Bunlardan ilk sıkılaşan arz yani üretim (fiyatları artırır) ikincisi ise gündemdeki resesyon tartışmaları ( tüketimi azaltır dolayısıyla fiyatlar azalır). Bu iki konu gündemde yerini koruyarak petrol fiyatlarının 107 dolar civarında dengede kalmasını sağlıyor.
 • Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve birlikte hareket eden ülkelerin oluşturduğu OPEC+, 3 Ağustos’ta gerçekleşecek toplantıda ABD’nin daha fazla arz talebine rağmen Eylül ayı için petrol arzını sabit tutmayı değerlendirecek.
 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları. 

Teknik Olarak Resesyona Girdik Mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı