Borsa Yorumları

Tedarik Zincirlerinin Batıya Taşınmasından Hangi Hisseler Faydalanacak?

May 17, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Tedarik Zincirlerinin Batıya Taşınmasından Hangi Hisseler Faydalanacak?

Elektrikli otomobillerin tahmin edileceği üzere olmazsa olmazı batarya üretiminin doğudan batıya geçmesinden yalnızca sektör değil, bazı şirketler de yarar sağlayabilir. 

Morgan Stanley’e göre, şirketler halihazırda elektrikli otomobil pazarının 90%’ına sahip olan Çin’e olan bağımlılıklarını azaltmayı hedeflerken, ayrıca karbonsuzlaşmış bir gelecek için de yeni bir tedarik zinciri oluşturmalılar. 

Yatırım bankası güvenli bir tedarik zinciri kurmak ve hükümet taleplerini karşılamak “zorlu” görünse de yalnızca birkaç şirketin stratejik konumlarda kârlı bir şekilde batarya üretebileceğini düşünüyor. 

Bu şirketler ise elektrikli otomobil devi Tesla (TSLA), otomobil parçaları üreticisi Aptiv (APTV) ve batarya üreticisi Freyr (FREY).

🚗 Tesla’nın yukarıda bahsi geçen zorlukların üzerinden gelebilmek için iyi konumlandığını belirten Morgan Stanley analisti Adam Jonas, şirketin halihazırda batarya teknolojisi atılımlarında lider olduğunu ve tamamen ABD’de üretilen elektrikli otomobillerin tamamından kâr elde edebilen tek şirket olduğunu belirtiyor. 

Jonas, “Çerçevemize baktığımızda Tesla tüm testlerden geçiyor. Şirket halihazırda minimum emisyonlarla yerel batarya üretimi yapmanın yanı sıra ayrıca maliyetleri düşürmeye de devam ediyor.” yorumunu yapıyor. 

 🛠️ Morgan Stanley, Aptiv’in şu anda içten yanmalı motorlarda kullanılan parçalar  konusunda bazı risklerle karşı karşıya olduğunu ancak şirketin yine de nispeten az zorlukla elektrikli otomobillere geçiş yapabileceğini düşünüyor. 

Analistler, “Elektrikli araçlara geçişle birçok OEM (orijinal ekipman üreticisi) daha zengin özellik setleri hedefliyor ve bu da APTV’nin bu durumdan yararlanabilmesi için potansiyel olarak birden fazla yol sunuyor.” diyor. 

🔋 Norveçli batarya üreticisi Frey, yakın zamanda biri Norveç’te diğer ABD’de olmak üzere iki giga fabrika açacağını açıklamıştı. Morgan Stanley’e göre bu gelişmeyle kârlılık sağlanıp sağlanabileceği ise henüz belli değil. 

Analistler, “Aldığı hükümet desteği, Batı teknolojileri ve hidroelektrik kullanımı göz önüne alındığında FREY, jeopolitik ve çevresel zorluklarla baş etmek için oldukça iyi bir konumda.” yorumunu yapıyor. 

Tedarik Zincirlerinin Batıya Taşınmasından Hangi Hisseler Faydalanacak?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC