Borsa Haberleri

TCMB’den Tarihi Zarar!

April 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
TCMB’den Tarihi Zarar!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2023 yılında 818,2 milyar TL ile rekor zarara imza attı. Banka 2022 yılında 72 milyar TL’lik kâr elde ettiğini açıklamıştı.

2023 yılı zararında kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarının etkili olduğu görüldü. Bilançoda değerleme hesabı kalemi ise 817,8 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. TCMB’nin döviz pozisyonu ve KKM ödemeleri göz önüne alındığında, 2023 senesinde zarar edebileceği öngörülüyordu.

TCMB’nin zararı likidite yönetimi açısından da önemli görünüyor. TCMB’den Hazine’ye kâr transferi olmayacağı için bu durumun likidite genişlemesine engel olacağı öngörülüyor. Önceki yıllarda TCMB elde ettiği kardan ihtiyat akçesi olarak Hazine’ye aktarım yapmıştı.

30 Nisan’da Olağan Genel Kurul Toplantısı Var

TCMB 2023 yılına ait 92. Hesap Dönemi Olağan Genel Kurul Toplantısı 30 Nisan 2024 Salı günü gerçekleştirilecek.

Toplantının gündeminde; Banka Meclisi ve Denetleme Kurulunun 2023 hesap yılına ait raporlarının okunması ve görüşülmesi, 2023 yılına ait bilanço, kâr ve zarar hesabının onaylanması, Banka Meclisi üyelerinin ve Denetleme Kurulunun ibraları, Banka Meclisinin 30 Nisan 2024 tarihi bitiminde boşalacak iki üyeliği için seçim yapılması ve Denetleme Kurulunun 30 Nisan 2024 tarihi bitiminde boşalacak bir üyeliği için seçim yapılması bulunuyor.

TCMB'den Tarihi Zarar!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT