Borsa Haberleri

TCMB’den Parasal Sıkılık Vurgusu

Şubat 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
TCMB’den Parasal Sıkılık Vurgusu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 22 Şubat tarihli Para Politikası Kurulu’na ilişkin (PPK) toplantı özetini yayımladı. TCMB, enflasyon görünümünde bozulma görülmesi durumunda parasal duruşun sıkılaştırılacağı mesajını yineledi.

TCMB 22 Şubat tarihli PPK toplantısında politika faizini 45% seviyesinde sabit bırakmıştı.

Kurul, para politikasındaki mevcut seviyenin ise aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana kadar ve öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sürdürüleceğini de ifade etti.

Mevcut parasal sıkılık düzeyinin finansal ve ekonomik koşulları üzerindeki gecikmeli etkilerinin ilerleyen dönemlerde yakında takip edileceği vurgulanan özette “Kurul, makroihtiyati politikaları piyasa mekanizmasının işlevselliğini ve makro finansal istikrarı koruyacak nitelikte uygulamayı sürdürecektir. Bu çerçevede, kredi büyümesi ve mevduat faizinde öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizması desteklenecektir” denildi.

“Piyasada Oluşan Likidite Fazlası Sterilize Edildi”

Özette, geçmiş dönemde kamu harcamaları ile para tabanı gelişmelerinin etkisiyle piyasada oluşan geçici likidite fazlasının sterilize edildiği açıklaması yapılırken, bu gibi durumlara karşı parasal sıkılığı desteklemek amacıyla likidite gelişmelerinin yakında takip edileceği ve sterilizasyon araçlarının etkin biçimde kullanılacağı belirtildi.

TCMB özette “Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacaktır. Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede alacaktır” ifadelerine yer verdi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TCMB