Bültenler

TCMB Toplantısı Öncesi Societe Generale Türkiye için Dolar Tahminini Yükseltti

October 19, 2021 • 2 dakika okuma süresi
TCMB Toplantısı Öncesi Societe Generale Türkiye için Dolar Tahminini Yükseltti

Dolar/TL’nin son zamanlarda 9,20 seviyelerinde hareket etmesiyle piyasalar, gözünü 21 Ekim’de düzenlenecek Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına çevirdi. 

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), 21 Ekim Perşembe günü PPK toplantısı düzenleyecek. Fransa merkezli uluslararası banka Societe Generale (SocGen), PPK toplantısı ile ilgili tahminlerde bulunurken, dolar/TL beklentisinde değişikliğe gitti.

SocGen; PPK toplantısında, geçen seferki gibi politika faizinde 100 baz puan indirim bekliyor. Ayrıca SocGen ekonomistleri, ilerleyen dönemde de Türk Lirası’nda değer kaybı öngörüyor. 

SocGen’nin yıl sonu dolar/TL tahmini 9,25’ten 9,80’e yükseldi. Önümüzdeki yıl için dolar/TL tahminini daha önce 10 olarak açıklayan SocGen, tahmininde yükseltmeye gitti. 2022’nin ilk çeyreği için beklentisini 10,40’a, üçüncü çeyrek beklentisini ise 11,40’a yükseltti. 
Ayrıca Bank of America bu hafta 50 baz puan indirim beklerken, Morgan Stanley de 50-100 puan arası bir indirim bekliyor.

🏃 Bir Adım Gerisi

  • Eylül ayında Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu, politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18’e düşürdü.
  • Geçtiğimiz hafta TCMB başkan yardımcıları Semih Tümen ve Uğur Küçük ile PPK üyesi Abdullah Yavaş görevden alındı.

📖 Bu Yazıyı Hazırlarken Yararlandığımız Kaynaklar

Societe Generale: Dolar/TL yıl sonunda 9.80 olabilir

Societe Generale, Türkiye için yıl sonu dolar tahminini yükseltti: 9,80 TL

Merkez Bankası faizi indirecek mi?

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı