Borsa Haberleri

TCMB, Sermaye Çıkışlarını Dengelemek için Faiz Artışı Yapabilir -Goldman Sachs

Mart 12, 2024 • 1 dakika okuma süresi
TCMB, Sermaye Çıkışlarını Dengelemek için Faiz Artışı Yapabilir -Goldman Sachs

Goldman Sachs, Türkiye’de portföy çıkışı eğilimi ve buna bağlı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerindeki düşüşe dikkat çekerek, bu durumun seçim sonrasında normalleşeceği tahmininde bulundu.

Goldman Sachs ekonomistlerine göre TCMB’nin döviz pozisyonundaki bozulmanın kaynağı; mart ayındaki yerel seçimler nedeniyle yaşanan sermaye çıkışları, mevsimsel olarak zayıf seyreden cari işlemler dengesi ve vadesi gelen döviz korumalı hesapların yurt dışında dövize dönmesi gibi faktörler.

Ekonomistler, söz konusu çıkışların boyutunu “şaşırtıcı” olarak yorumladı. Ekonomistler bu durumun geçici olduğunu ve seçimden sonra normalleşeceğini düşündüklerini belirtti.

Sermaye Çıkışını Dengelemek için Faiz Yükseltilebilir

Goldman Sachs ekonomistlerine göre TCMB’nin seçimlerden önce bu ay yapılacak Para Politikası Toplantısı’nda (PPK) sermaye çıkışlarını dengelemek için faiz artırımı yapması ihtimali güçlendi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT