Borsa Haberleri

TCMB, PPK Toplantısının Özetini Yayımladı

May 3, 2024 • 2 dakika okuma süresi
TCMB, PPK Toplantısının Özetini Yayımladı

Tükiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 25 Nisan tarihli Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının özetini yayımladı.

TCMB yayımladığı özette, belirli hizmet kalemlerine ve yakın dönemde tüketici enflasyonu gerçekleşmelerine dikkat çekerek, enflasyonun bir süre daha yüksek seyretme riski olduğunu belirtti.

TCMB’ye göre enflasyon beklentilerindeki mevcut seyir, enflasyon görünümü üzerinde yukarı yönlü risk teşkil ediyor. Özette nisan ayındaki tatil dönemlerine de dikkat çekildi. Buna göre TCMB, tüketim harcamalarının, bir önceki çeyrekte öne çekilmiş olan talep ve uzun bayram tatilinin de etkisiyle ivme kaybetmekte olduğunu ifade etti.

“Enflasyonda Yavaşlama Sürüyor”

TCMB’ye göre öncü göstergeler nisan ayında da enflasyonun ana eğiliminde yavaşlamanın sürdüğüne işaret ediyor. Raporda, yavaşlamaya karşın enflasyonun, öngörülen düzeyin bir miktar üzerinde seyrettiği yorumuna yer verildi.

Dezenflasyon Mesajı Yinelendi

Özette aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı düşüş sağlanan ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikasının sürdürüleceği mesajı tekrarlandı. Ayrıca parasal duruşun, enflasyonun aylık seyrinde yaşanabilecek olası bir bozulma halinde sıkılaştırılacağı ifadesi de tekrar edildi.

Özette şöyle denildi:

“Para politikasındaki kararlı duruş; yurt içi talepte dengelenme, Türk Lirası’nda reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtası ile aylık enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve dezenflasyon 2024 yılının ikinci yarısında tesis edilecektir.”

TCMB, PPK Toplantısının Özetini Yayımladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TCMB