Borsa İstanbul Notları

TCMB, Politika Faizini 32,5%’e Düşürebilir mi?

Mart 28, 2024 • 2 dakika okuma süresi
TCMB, Politika Faizini 32,5%’e Düşürebilir mi?

👉 Goldman Sachs, yıl sonunda TCMB’nin politika faizini 32,5%’e düşürmesini bekliyor.

Amerikan yatırım bankası, TCMB’nin geçen hafta açıkladığı 500 baz puanlık faiz artırımının, enflasyona ve TL’nin değer kaybına ilişkin endişeleri gidermek için yapılan tek seferlik bir düzenleme olduğunu düşünüyor. 

Bu yüzden Goldman, TCMB’den yapılan son faiz artırımına ek bir artırım beklemiyor.

TCMB, Politika Faizini 32,5%'e Düşürebilir mi?

Ayrıca banka bu kararın, TCMB’nin fiyat istikrarına olan taahhüdünü ve geleneksel politikalara dönme konusundaki güvenilirliğini güçlendirdiğini belirtti.

Yatırım bankası, “Yılın ikinci yarısında hem ardışık hem de yıllık enflasyonun keskin bir şekilde düşerek yıl sonunda 33% seviyesine ulaşmasını bekliyoruz. TCMB’nin üçüncü çeyrekten itibaren para politikasını gevşeterek yıl sonunda faiz oranını 32,5% seviyesine düşüreceğine dair beklentimiz sabit.” dedi. 

TCMB’nin son yayımladığı “Piyasa Katılımcıları Anketi”ne göre ise yıl sonuna ilişkin enflasyon beklentisi 44,19% olarak açıklanmıştı. Aynı raporda 12 ay sonrasına ilişkin politika faizi beklentisi ise 36,96% olarak belirtiliyor. 

Dolayısıyla Goldman’ın enflasyon ve politika faizine ilişkin öngörülerinin piyasa beklentisinden iyimser olduğu söylenebilir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Foreks, TCMB