Ekonomi ve Finans Haberleri

TCMB Öncesi Döviz Kurları Ne Durumda?

Mart 21, 2024 • 2 dakika okuma süresi
TCMB Öncesi Döviz Kurları Ne Durumda?

Döviz kurları, bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıklayacağı faiz kararı öncesinde yüksek seyrediyor. Dün akşam Fed Başkanı Jerome Powell’ın güvercin açıklamalarının ardından dolar endeksi ise hafta başındaki kazançlarının bir kısmını sildi. 

Dünü 32,3746 lira seviyesinde tamamlayan dolar, serbest piyasada 32,4230 liradan başladıktan sonra 0,15% artışla 32,4232 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro da dünü 35,14038 liradan tamamladı ve bugün 0,28% artışla TSİ 11.30’da 35,15088 liraya yükseldi. 

🎯 Dolar Endeksine Powell Baskısı

TCMB Öncesi Döviz Kurları Ne Durumda?

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, Fed’in faiz kararının açıklanmasının ardından Başkan Powell’ın faiz indirimi yorumlarıyla 103,414 seviyesine geriledi. 

Powell, son dönemdeki yüksek enflasyon verilerinin fiyat baskılarının yavaşça hafiflediğine dair temel hikayeyi değiştirmediğini söyledi ancak son verilerin merkez bankasının enflasyon savaşının kazanıldığına dair güvenini de desteklemediğini ekledi.

Hisse yatırımcıları yine de Fed’in öngördüğü faiz indirimlerinin sayısını azaltmamasını sevinçle karşıladı. Endeksler dün güçlü yükselişler kaydederken, S&P 500 ilk kez 5.200 seviyesini aştı. 

BCA Research baş ABD hisse stratejisti Irene Tunkel, “Fed’in bu yıl hâlâ üç faiz indirimi öngörmesi piyasayı rahatlattı. Son dönemdeki yüksek enflasyon rakamları Fed’in planını şu ana kadar raydan çıkarmadı.” yorumunu yaptı. 

Öte yandan faiz indirimi beklentisi Hazine tahvili getirileri üzerinde baskı yarattı. Gösterge 10 yıllık tahviller 1,5 baz puanlık düşüşle 4.281% seviyesine geriledi.

F.L.Putnam Investment Management piyasa stratejisti Ellen Hazen, “En ilginç şey, GSYİH tahminlerini sadece 2024 için değil, ki verilerin nasıl geldiği göz önüne alındığında bunu yapmak zorundaydılar, aynı zamanda 2025 ve 2026 için de önemli ölçüde artırmaları. Bu bana, yumuşak inişi başarmak için bir resesyon görmeleri gerekmediğine giderek daha fazla inandıklarını söylüyor.” ifadelerini kullandı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti