Borsa Haberleri

TCMB Faizi 2024 Sonunda 25%’e Düşürebilir – Goldman Sachs

January 26, 2024 • 2 dakika okuma süresi
TCMB Faizi 2024 Sonunda 25%’e Düşürebilir – Goldman Sachs

Goldman Sachs, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nin politika faizini 42,5%’den 45%’e çıkarmasını değerlendirdi. Kurum tarafından yapılan değerlendirmede TCMB’nin faiz indirimine ilişkin bilgiler de yer aldı.

Goldman Sachs TCMB’nin 2024’ün üçüncü çeyreğinde politika gevşemesine başlayacağını öngörürken, TCMB’nin 2024 sonuna kadar faizi 25%’e indireceğini düşünüyor.

TCMB’nin dünkü toplantının PPK metninde yer verdiği “Enflasyon beklentileri ile TCMB’nin öngördüğü tahmin aralığı birbirine yakınsayana kadar politika faizinin mevcut seviyesi korunacak” ifadelerine değinen banka şöyle dedi:

TCMB’nin para politikasını gevşetmeye, ücret artışları ve enerji sübvansiyonlarının kaldırılmasından kaynaklanan geçişkenliğin azalmasının ardından ardışık enflasyonun yeniden keskin bir şekilde düşmeye başlamasını beklediğimiz 3. çeyrekten itibaren başlayabileceğini düşünüyoruz”

2024 İçin Enflasyon Tahmini

Goldman Sachs, 2024 yıl sonunda Türkiye’de enflasyonun 30% seviyesinde gerçekleşeceğini öngördüklerini belirterek şu değerlendirmeyi yaptı:

Enflasyonun piyasaların fiyatladığından daha hızlı düşmesiyle birlikte, mevcut piyasa fiyatlamasının aksine, gevşeme döngüsüne yıl ortasında başlamanın prematüre olmayacağını düşünüyoruz. Politikanın 2024 yılının ikinci yarısında gevşetilmesinin TL üzerinde aşırı bir baskı yaratacağını düşünmüyoruz ve TCMB’nin 2024 yılı sonuna kadar faizleri %25’e indireceğini düşünüyoruz”

TCMB Faizi 2024 Sonunda 25%'e Düşürebilir - Goldman Sachs

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Foreks