Borsa Haberleri

TCMB Faiz Kararı Ne Zaman?

May 17, 2024 • 1 dakika okuma süresi
TCMB Faiz Kararı Ne Zaman?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını 23 Mayıs 2024 Perşembe günü gerçekleştirecek.

Kurul faiz kararını saat 14.00’da açıklayacak. Merkez Bankası 25 nisan tarihli bir önceki toplantısında faiz oranını piyasa beklentilerine paralel bir şekilde 50%’de sabit bırakılmasına karar vermişti.

TCMB Faizi için Beklentiler Ne?

Yurt içinde AA Finans’ın 15 ekonomistin katılımı ile gerçekleştirdiği PPK beklenti anketine göre ekonomistlerin 23 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleştirilecek toplantıya ilişkin medyan beklentisi, faizin 50%‘de sabit bırakılacağı yönünde gerçekleşti.

Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise 45% olarak hesaplandı. Yıl sonuna ilişkin beklentilerini paylaşan ekonomistlerden ikisi yıl sonunda politika faizinin 50%, biri 47,5%, beşi 45% ve ikisi 40% olacağını öngördü.

Öte yandan ilgili ankette 3 ay sonrası faiz beklentisi 50%, 12 ay sonrası faiz beklentisi 37,11%, 24 ay sonrası faiz beklentisi ise 23,57% seviyesinde ölçülmüştü.

TCMB Faiz Kararı Ne Zaman?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: AA, TCMB