Borsa Haberleri

TCMB Başkanı Karahan’dan ‘Parasal Sıkılığa Devam’ Vurgusu

TCMB Başkanı Karahan’dan ‘Parasal Sıkılığa Devam’ Vurgusu
Google News Icon Takip Et

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, enflasyona ilişkin olarak açıklamlarda bulundu. Karahan, talepte dengelenmenin yaşandığını ancak enflasyonda henüz kat edecek mesafe olduğunu belirtti.

Karahan, bu nedenle para politikasında sıkılığı koruyarak yola devam edeceklerini vurguladı.

“Dezenflasyon İçin Kat Edilecek Mesafe Var”

Parasal sıkılığı koruyarak, verilerin ve beklentilerin dezenflasyon patikaları doğrultusunda oluşmasını bekleyeceklerinin altını çizen Karahan’a göre henüz bu doğrultuda kat edilecek mesafe var. Karahan “Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş görmek istiyoruz” dedi. Karahan, enflasyonu düşürme konusunda “son derece” kararlı olduklarını söyledi.

Talepteki dengelenmenin belirtilerinin ortaya çıktığını ifade eden Karahan, bunun fiyatlara da yansımaya başladığını gördüklerini ifade etti. Ancak Karahan tek bir veri üzerinden çıkarım yapmadıklarına dikkat çekti.

Oynaklığın yüksek seyrettiği bu dönemde tek bir veri üzerinden çıkarım yapmak sağlıklı olmaz” diyen Karahan “Merkez bankası kararlılığı ve ihtiyatı ile hareket ediyoruz” değerlendirmesi yaptı.

Merkez Bankası, 2023 Haziran seçimlerinden beri faizi toplam 4,150 baz puan artırdı. TCMB son üç aydır ise faiz oranını 50%’de sabit bırakıyor. Enflasyon ise mayıs ayında 75,45% ile zirve seviyesine ulaştıktan sonra haziran ayında yıllık bazda 71,60%’a geriledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Cnbc-e