Borsa İstanbul

TCMB Başkanı Karahan: Enflasyonu Düşürmek için Elimizden Geleni Yapacağız

May 14, 2024 • 2 dakika okuma süresi
TCMB Başkanı Karahan: Enflasyonu Düşürmek için Elimizden Geleni Yapacağız

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, Katar’ın Başkenti Doha’da düzenlenen Katar Ekonomik Forumu’nda Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Karahan, enflasyona ilişkin risklerin farkında olduklarını ve enflasyonu düşürmek için gerektiği takdirde harekete geçmeye hazır olduklarını kaydetti. Karahan “Enflasyonu aşağı getirmek için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Piyasanın enflasyonun düşeceğine inandığını ancak tahminler konusunda farklılık olduğu ifadelerini kullanan Karahan, “Bizim beklentimiz 38%, piyasanın beklentisi 44% seviyesinde” dedi.

Enflasyonun yılın ikinci yarısından itibaren düşeceğini dile getiren Karahan, enflasyonda uzun vadeli hedeflerinin 5% olduğunu ifade etti. TCMB Başkanı Karahan, para politikasını sıkı tutma konusunda ise “kararlı” olduklarını açıkladı.

Büyümeye ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Karahan “Türkiye ekonomisi geçen yıl güçlüydü ama büyüme iç talep destekli olarak gerçekleşti. 2024’te geçen yıla kıyasla daha az büyüme olabilir” dedi.

Tasarruf Paketi için İlk Yorum

Karahan, kamuda açıklanan tasarruf paketine ilişkin de ilk kez konuşarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“Dün açıklanan tasarruf paketinin çoğu harcamalarla ilgili önlem, bunların hepsi bize enflasyonla ilgili yardımcı olacak. Hazine harcamalar konusunda bize yardımcı oluyor”

TCMB Başkanı Karahan: Enflasyonu Düşürmek için Elimizden Geleni Yapacağız

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT