Borsa Haberleri

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan İstifa Etti: Gözler Yeni Başkanda!

February 2, 2024 • 3 dakika okuma süresi
TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan İstifa Etti: Gözler Yeni Başkanda!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Mayıs seçimlerinden sonra haziran ayında görevine başlayan Erkan, göreve geldiğinden sonra parasal sıkılaştırma adımı atarak 8,5% olan faiz oranını 45%’ye yükseltti. Bu faiz oranında 36,5 yüzde puanlık faiz artışına işaret etti. 

Erkan istifa gerekçesi olarak “Son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikastı kampanyası düzenlenmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum” ifadelerini kullandı.

İstifanın ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de bir açıklama yaparak “Erkan’ın aldığı karar tamamen şahsidir ve kendi takdirleridir” dedi. 

Şimşek ayrıca, haziran ayından bu yana uygulanan rasyonel para politikalarının ve açıklanan ekonomi programının aynı şekilde devam edeceğini ifade etti. 

TCMB’nin Yeni Başkanı Fatih Karahan Oldu

Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Dr. Fatih Karahan oldu. Karahan 28 Temmuz’da TCMB Başkan Yardımcılığına getirilmişti.

TCMB’nin Yeni Başkanı Fatih Karahan Kimdir?

1982 yılında Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu. 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı. 

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist görevine atandı.

TCMB’nin İlk Kadın Başkanıydı; Hafize Gaye Erkan Kimdir?

Erkan, Türkiye tarihindeki ilk kadın TCMB Başkanıydı. Kariyerine 2005 yılında Goldman Sachs’ta başlayan Erkan, burada görev yaptığı 9 yıl boyunca ABD’deki büyük bankalar ile sigorta şirketlerinin yönetim kurulları ve üst düzey yönetim ekiplerine bilanço yönetimi, stres testi ve sermaye planlaması, risk yönetimi, birleşme ve satın alma konularında danışmanlık hizmeti verdi.

First Republic Bank’ta 2014 yılında çalışmaya başlayan Erkan, burada çalıştığı yaklaşık 8 yıl süresince eş icra kurulu başkanı (Co-CEO), başkan, yönetim kurulu üyesi, yatırım direktörü, mevduat direktörü ve risk eş direktörü olarak görev yaptı.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan İstifa Etti: Gözler Yeni Başkanda!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı