Borsa Haberleri

TCMB: Aşırı TL Likiditesinin Dengelenmesi Hedefleniyor

February 1, 2024 • 2 dakika okuma süresi
TCMB: Aşırı TL Likiditesinin Dengelenmesi Hedefleniyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), faizi 250 baz puan artışla 45%’ye yükselttiği 25 Ocak tarihli Para Politikası Kurulu’na (PPK) ilişkin toplantı özetini yayımladı.

TCMB, faiz kararı ve miktarsal sıkılaştırma adımlarıyla Türk lirası likiditesindeki aşırılıkların dengelenmesinin hedeflendiğini belirtti.

Özette, dezenflasyon tesisi için gerekliği parasal sıkılığa ulaşıldığını ifade eden TCMB, bu düzeyin gerektiği sürece sürdürüleceğini ifade etti.

TCMB, enflasyon raporunda öngörülen doğrultuda; hizmet fiyatları ve vergi güncellemelerinin fiyat artıları ile ocak enflasyonunu yükselteceğine dikkat çekti.

“Fiyat Artışları Şubat’tan Sonra Yavaşlayacak”

Öncü göstergelerin Ocak ayında enflasyonun ana eğiliminde gecici bir yükselişe işaret edildiğine değinilen özette, “Ocak ayında, aylık enflasyonda görülmesi beklenen geçici yükselişin ardından fiyat artışlarının Şubat ayı ve sonrasında yavaşlayacağı tahmin edilmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Mevduat faizlerinin ocak ayında gerilemesine değinilen özet metinde şu ifadeler yer aldı:

“Kredi arzında ve mevduat faizinde gözlenebilecek oynaklıklara karşın, makroihtiyati kararlarla parasal aktarım mekanizması desteklenmeye devam edilecek”

TCMB: Aşırı TL Likiditesinin Dengelenmesi Hedefleniyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TCMB