Borsa Haberleri

TCMB, 500 Baz Puanlık Faiz Artışı Yaptığı PPK’nın Özetini Yayımladı

TCMB, 500 Baz Puanlık Faiz Artışı Yaptığı PPK’nın Özetini Yayımladı
Google News Icon Takip Et

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 21 Mart tarihli Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetini yayımladı.

TCMB söz konusu toplantıda sürpriz bir karar alarak, faizi 500 baz puan artışla 50%’ye yükseltmiş, bunun yanı sıra gecelik borçlanma/borç verme faiz marjlarını bir haftalık politika faizine göre 300 baz puana genişletmişti.

TCMB, 21 Mart’ta gerçekleştirilen PPK’ya ilişkin karar özetinde, mart ayında enflasyonun ana eğiliminde yavaşlamaya işaret ettiği değerlendirmesinde bulundu. Özette “Diğer taraftan, söz konusu yavaşlamaya rağmen, ana eğilimin Enflasyon Raporu’nda öngörülen düzeyin bir miktar üzerinde olduğu değerlendirilmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Özette yer alana değerlendirmede, öncü verilere göre mart ayında fiyat artışlarının temel mal grubunda önceki aya göre bir miktar yükseldiği, enerji başta olmak üzere diğer gruplarda ise yavaşladığı ifade edildi. Özette “Ramazan ayının da etkisiyle bir önceki ay önemli ölçüde yükselen gıda fiyatlarında, sebze fiyatlarının da etkisiyle bu dönemde daha ılımlı artışlar gözlenmektedir.” denildi.

“Kalıcı Düşüş Sağlanana Kadar Sıkı Duruş Sürdürülecek”

Hizmet tarafında ise aylık fiyat artışlarının yüksek seyrettiği ancak şubat ayına oranla güç kaybettiği değerlendirmesi yapılan TCMB özetinde şu ifadeler kullanıldı:

“Kurul, enflasyon görünümündeki bozulmayı dikkate alarak politika faizinin artırılmasına karar vermiştir. Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşu sürdürülecektir. Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır.”

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TCMB