Bültenler

Tazelenen Yatırımcı Güveniyle Borsalardaki Artış Sürüyor

Temmuz 20, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Tazelenen Yatırımcı Güveniyle Borsalardaki Artış Sürüyor

Hafta başından bu yana açıklanan güçlü bilançoların piyasalara yönelik yatırımcı güvenini tazelemesi ve yumuşayan enflasyonun dünya genelinde büyük merkez bankalarının faiz artışlarını sonlandırabileceği umuduyla borsalardaki yükseliş devam etti. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,03%, S&P 500 0,24% ve Dow Jones 0,31% yükseldi.

Analist Yorumu 

Çalkantılı bir ilk çeyrek döneminden sonra beklentileri aşarak ikinci çeyreğe hızlı başlayan bilançolarla yatırımcılar artık FED’in agresif faiz artışı döngüsüne bir son vereceğine daha çok inanıyor. 

Bazı şirket kârlarında üçüncü çeyrek için düşüş beklense de şimdiye kadar bilanço açıklayan şirketlerde güçlü rakamlar görüldü. Ancak Wilshire Indexes analisti Philip Lawlor piyasaların hisse başına kâr (EPS) döngüsünün en kötü dönemini atlattığına dair “gerçek bir teyit” için ikinci çeyrek bilançolarının ardından 2024 EPS tahminlerinde “sürekli bir yükseliş trendi” arayacağını söyledi:

12 aylık ileriye dönük EPS bu yıl dibe vurduktan sonra yükselişe geçti. Ancak bu, büyük ölçüde gelecek yılın EPS tahminlerinin giderek daha fazla dikkate alınmasının zamanlama ortaya çıkan etkilerinin bir fonksiyonu. Görmek istediğimiz şey EPS tahminlerinde pozitif bir değişim… Bu yüzden çok önemli bir pivot noktasındayız.”

Öte yandan Northwestern Mutual Wealth Management Company analisti Brent Schutte, makro haberlerin borsa üzerinde bilanço haberlerinden daha baskın bir etkiye sahip olduğunu düşünüyor.

Schutte, “Bilançolar geldi ve piyasalar bunu destekledi ancak geçtiğimiz yıl boyunca en büyük endişe, enflasyonun ne zaman düşeceği ve FED’in eylemlerinin ekonomiyi bir resesyona sokup sokmayacağı oldu. Ve görünen o ki şu ana kadar bu sorunun cevabı ‘hayır’ oldu.” yorumunu yapıyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Yukarı yönlü momentumun devam etmesi

2. Ağırlıklı olarak olumlu tepkiler alan bir dizi şirket haberlerinin sindirilmesi

3. Piyasaların sert inişten kaçınabileceği inancı

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Emlak, Kamu Hizmetleri, Sağlık, Tüketici Ürünleri, İletişim

Zayıf: Ham Madde, Sanayi, Teknoloji 

Öne Çıkan Hisseler

Goldman Sachs (GS) hisseleri, bankanın ikinci çeyrek için Wall Street beklentilerinin altında kalan bilançosuna rağmen dünü 1% artıda tamamladı.

Interactive Brokers Group (IBKR), analist tahminlerinin altında kalan ikinci çeyrek rakamlarıyla gün sonunda 5% değer kaybetti.

Carvana (CVNA) güçlü ikinci çeyrek bilançosu ve borçlarını yeniden yapılandırmaya ilişkin gelişmelerle dün kapanışta 40,2% ralli yaptı. 

AT&T (T) ve Verizon (VZ) zehirli kurşunla kaplı kablo atıkları gelişmeleriyle büyük düşüşler gördükten sonra AT&T’nin mahkemeye yaptığı başvuruda, Kaliforniya’daki Tahoe Gölü’nün altından geçen kurşun kılıflı kabloları kaldırmaya yönelik önceki planlarını, eski kablolarla ilgili son haberler nedeniyle erteleyeceğini söylemesiyle dün sırasıyla 8,5% ve 5,3% yükseldi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı