Borsa Haberleri

Tav Havalimanları, Medine’de Yeni Terminal Yatırımı Yapacak

March 22, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Tav Havalimanları, Medine’de Yeni Terminal Yatırımı Yapacak

Tav Havalimanları (TAVHL), Medine Havalimanı’nda mevcut terminalin kapasitesini artıracak yeni bir iç hatlar terminali inşa edecek.

Bu yatırımla birlikte söz konusu havalimanının kapasitesinin yılllık 8 milyon yolcudan 18 milyon yolcuya çıkacak. Medine Havalimanı, Tav Havalimanları’nın 26% hissedarı olduğu ortak girişim şirketi TIBAH Development tarafından işletiliyor.

Yapılan açıklamaya göre ortak girişimin %100’ü için iki etapta yapılacak olan yatırımların beklenen toplam tutarı 275 milyon dolar. Bu tutarın, Tav Havalimanları’nın ortak girişimdeki 26%’lık payına karşılık gelen tutar ise 71,5 milyon dolar olarak açıklandı. Söz konusu yatırım programının 2024 yılının ilk yarısında başlaması ve 2027 yılında tamamlanması planlanıyor.

Söz konusu yatırımın 70% borçlanma ve 30% özkaynak ile finanse edilmesi bekleniyor.

Açıklamada ayrıca yatırım programının ilk etabı olarak 175 milyon dolara mal olması beklenen yeni iç hatlar terminalinin yapımı için bir sözleşme de imzalandığı ifade edildi. Açıklamaya şöyle devam edildi:

“100 milyon ABD dolarına mal olması beklenen ikinci etapta ise şu anda kullanılmakta olan terminal geliştirilerek dış hatlar terminaline dönüştürülecek ve yeni bağlantı yolları, altyapı bağlantıları, otopark ve yönetim binası gibi ek tesisler inşa edilecektir.”

2023’te 9,4 Milyon Yolcuya Hizmet Verdi

TAV Havalimanları ile Al Rajhi Holdingin oluşturduğu konsorsiyumun, Medine Havalimanı’nı Mayıs 2041’e kadar işletme hakkı bulunuyor.

Covid-19 salgını kaynaklı seyahat yasaklarının kalkmasının ardından Medine Havalimanı, 2023’te 9,4 milyon yolcuya hizmet verdi. Havalimanının yolcu trafiği önceki yıla göre 49%, salgın öncesine göre de 12% artış kaydetti.

“Ciddi Bir Kapasite Artışı Yaratacağız”

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Serkan Kaptan, “Üç yıl içinde tamamlamayı planladığımız bu yatırımla yolcularımıza en iyi seyahat deneyimini sunmak için ciddi bir kapasite artışı yaratacağız.” dedi.

Tav Havalimanları, Medine'de Yeni Terminal Yatırımı Yapacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, AA