Borsa Haberleri

Tav Havalimanları: Kuveyt Havalimanı için Teklif Verdik

Tav Havalimanları: Kuveyt Havalimanı için Teklif Verdik
Google News Icon Takip Et

Tav Havalimanları CEO’su Serkan Kaptan, 2024 yılına güçlü başladıklarını ve ilk 6 ayda dış hat trafiğinde 20% yukarıda olduklarını söyledi.

İzmir’de 25% büyümeleri olduklarını dile getiren Kaptan “Yurt dışı operasyonlarımızda Almati büyüyor. Geçtiğimiz yıl pandemi öncesi dönemi yakalamıştık. Bu sene onun üzerine çıktık” diye konuştu.

Kuveyt Havalimanı’nın inşaat sürecinde olduğunu ve Tav’ın havalimanının işletmek için teklif verdiğini belirten Kaptan, Hindistan ve Güney Kore’den de teklif veren iki firma olduğunu söyledi. Kaptan, önümüzdeki 2 ay içerisinde sonucun belli olacağını tahmin ettiğini ifade etti.

Kaptan, bölgede önemli bir bağlantı noktası olması nedeniyle Kuveyt’i tercih ettiklerini söyledi.

Hangi Pazarlar Odakta?

Kaptan, Doğu Avrupa’dak varlıkların ağırlığını Karadağ’a kaydırabileceklerini söyleyerek “Karadağ’ı uzun zamandır takip ediyoruz” dedi.

Kaptan’ın diğer pazarlar ile ilgili yorumları ise şöyle oldu:

“Almanya şu anda Antalya’ya yolcu getiren bir numaralı pazarımız, Rusya bazında 40% kaybımız devam ediyor. Tunus bu yıl 30% büyüdü. Almati’nin çok büyük bir kargo trafiği var.”

Avrupa’da iç hat trafiğinin ciddi bir yavaşlama olduğunu dile getiren Kaptan, dış hattın

Global havacılık Rusya krizinden nasıl etkilendi?

Avrupa’da iç hat trafiğinde ciddi bir yavaşlama olduğunu söyleyen Kaptan, dış hattın da bizim bulunduğumuz coğrafya kadar hızlı büyümediğini söyledi. Kaptan şöyle dedi:

“Rusya, bütün coğrafyayı etkiledi. Antalya’da Rus yolcuda 40% kaybımız var. Bu da yaklaşık 4,5 milyon yolcu demek. Bu kaybı Avrupa yolcusu doldurdu. Almanya, bizim bir numaralı Antalya’ya yolcu getiren pazarımız. Onu İngiltere takip ediyor. Rusya ve Ukrayna’dan olan kaybı bunlar doldurdu. Antalya’da pandemi sonrasında 17% kadar yukarıdayız.”

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Cnbc-e