Borsa İstanbul

Tav Havalimanları İlk Çeyrek Bilançosunu Açıkladı

April 26, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Tav Havalimanları İlk Çeyrek Bilançosunu Açıkladı

Tav Havalimanları (TAVHL) 2024’ün ilk çeyrek bilançosunu açıkladı. Şirket bu dönemde 298,2 milyon TL’lik net dönem kârı elde etti. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde 919 milyon TL’lik zarar açıklamıştı. 

Şirket, 2024 yılının ilk çeyreğinde 10,7 milyar TL satış geliri elde ederken,  bu bir önceki yılın aynı dönemine göre 113%’lük bir artışa işaret etti. Şirketin satış gelirlerine yolcu trafiğindeki artış ve birim fiyatlardaki artışın etkili olduğu söylenebilir. Şirketin brüt kârı da bu dönemde 3,8 milyar TL ile 154%’lük bir artış kaydetti.

Aynı dönemde FAVÖK 217% artışla  2,7 milyar TL olarak gerçekleşti. FAVÖK bir önceki yıl aynı dönemde 860,6 milyon TL seviyesinde kaydedilmişti. FAVÖK marjı da bu dönemde 25,36% olarak gerçekleşti. FAVÖK marjı 2023 ilk çeyrekte 17,01% seviyesindeydi. Aynı dönemde Tav Havalimanlarının net kâr marjı da 2,77% oldu.

Şirketin 2024 ilk çeyrek itibarıyla 43,2 milyar TL’lik net borcu bulunurken, bu rakam bir önceki çeyrekte 34,7 milyar TL’di. 

Şirketin kârlılık rakamlarındaki iyileşme, güçlü faaliyet performansı, net finansman giderlerinin gerilemesi, Antalya, ATÜ ve TGS’nin güçlü performansı sayesinde azalan iştirak zararı ve azalan vergi giderleriyle açıklanabilir.

Dış Hat Yolcu Sayısı 27% Büyüdü

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Serkan Kaptan, şirketin bilançosuna ilişkin yaptığı değerlendirmede, kış döneminde yolcu trafiklerinin uzayan turizm sezonu ve havayolları firmalarının filo genişletme stratejilerinden olumlu etkilenildiğini belirtti.

Söz konusu gelişmelerin etkisiyle dış hat yolcu sayılarının birinci çeyrekte 27% ve toplam yolcu sayılarının da 22% büyüdüğünü belirten Kaptan şöyle konuştu:

“Gerek İzmir, gerekse Ankara havalimanlarımız iç hattan dış hata transfer stratejisine odaklanan AJet, Pegasus ve SunExpress’in filo büyümesinden olumlu etkileniyor.”

Söz konusu faaliyetlerin finansal sonuçlara da yansıdığını belirten Kaptan, cironun 28% artışla 321 milyon avroya ve FAVÖK’ün de 97% artışla 86 milyon avroya geldiğini belirtti. Kaptan “ Düşük sezonda olmamıza rağmen net kâr da pozitife döndü ve 9 milyon euro oldu.” diye konuştu.

2024 Beklentileri

Kaptan, satın alma bedelleri ve kira peşinatlarını dahil ettiklerinde 2025’e kadar toplam yaklaşık 2,5 milyar avro yatırım büyüklüğüne ulaşmış olacaklarını ifade etti. 

Yatırımların meyvelerini almaya başladıklarını belirten Kaptan, 2024 yılu için 430 milyon ile 490 milyon avro arasında FAVÖK beklediklerini kaydederek şöyle devam etti:

“İlerleyen senelerde yatırımlarımızdan daha da artan geri dönüşler bekliyoruz ve kendimize orta vadede 2018 yılında yakaladığımız tarihi en yüksek FAVÖK seviyesi olan 573 milyon euroyu geçme hedefi koyuyoruz. Bu hedef artık kısa zamanda ulaşılabilir bir mesafede duruyor. “

Şirketin piyasa çarpanlarına baktığımızda hisse fiyatını cazipliği hakkında ipucu alabileceğimiz F/K, PD/DD’nin sektör ortalamalarının oldukça altında olduğu belirtilebilir. F/K oranını büyüme perspektifinden değerlendiren peg rasyosu da 0,02 ile hisse fiyatının cazip olduğunu gösteriyor. Öte yandan şirketin sahip olduğu varlıklarla faaliyette bulunduğu alanda ne kadarlık mal ve hizmet ürettiğini gösteren FD/FAVÖK rasyosu 10,11 ile 20,41’lik sektör ortalamasının altında kalmakta.

Şirketin borcunu ölçmede kullanılan Net Borç/FAVÖK rasyosu 3,59 ile sektör ortalamasının yukarısında yer almaktadır. Bu rasyonun düşük olması şirketin borcunu ödeyebilme kabiliyetinin hızlandığını, yarattığı nakit ile borcunu daha çabuk ödeyebilecek duruma geldiğini gösterir.

“2024 Yazında Canlı Trafik Bekliyoruz”

Erken rezervasyonların olumlu sinyaller verdiğini belirten Kaptan, yatırım programlarının planlandığı şekilde ilerlediğini belirtti.

Programa ilişkin bilgi veren Kaptan şöyle konuştu:

“Bu program doğrultusunda Antalya, Almatı ve Ankara Esenboğa havalimanlarımızla birlikte diğer havalimanı ve hizmet şirketlerimize yatırım yapıyoruz. Almatı yatırımımız 94% oranında tamamlandı ve Haziran 2024’te yeni dış hat terminalinin açılışını yapmaya hazırlanıyoruz. Yeni terminalin Almatı yolcusu için hizmet kalitesi ve seyahat tecrübesinde iyileşme yaratmasını bekliyoruz. 77% oranında tamamlanan Antalya yatırımımızı 2025’in ilk çeyreğinde ve 42% oranında tamamlanan Ankara yatırımımızı da 2025’in son çeyreğinde bitirmiş olmayı planlıyoruz. Bu yatırımlarımıza ek olarak, Medine Havalimanı’nın kapasitesini yıllık 8 milyon yolcudan 18 milyon yolcuya çıkaracak ve iki etap halinde yapılacak olan ek yatırımlara da katılma kararı aldık”

Hedef Fiyat Beklentisi

Açıklanan bilanço sonrası 7 kurum Tav Havalimanları için hedef fiyat beklentisi açıkladı. Bu kurumlardan 6’sı hedef fiyatını yükseltirken, bir kurum hedef fiyatını sabit tuttu. Açıklanan hedef fiyatlara göre ortalama beklenti 276,6 TL olarak gerçekleşti.

Görüş bildiren kurumlardan en yüksek tahmin 300 TL olurken, en düşük tahmin ise 242 TL oldu. 

Tav Havalimanları İlk Çeyrek Bilançosunu Açıkladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Fintables, Bloomberg HT