BIST Şirket Haberleri

Tav Havalimanları, Beklentilerin Üzerinde Zarar Açıkladı

April 26, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Tav Havalimanları, Beklentilerin Üzerinde Zarar Açıkladı

Tav Havalimanları (TAVHL) 2023 yılının ilk çeyreğine ait bilançosunu açıkladı. 

Tav Havalimanları, bu dönemde 5,05 milyar TL satış geliri elde etti. Şirket yılın ilk üç ayında dış hatlarda 7,4 ve iç hatlarda 6,8 milyon olmak üzere toplam 14,2 milyon yolcuya hizmet verdi. 

Birinci çeyrekte yolcu sayısı, 2022’nin ilk çeyreğinin 42% üzerinde; 2019’un ilk çeyreğininse 3% üzerinde.

Ciroda dış hat yolcu gelirlerine nazaran daha az katkı sağlayan iç hat yolcu gelirleri, iç hat tavan bilet fiyat uygulamasından olumsuz etkilendi.

FAVÖK, piyasa beklentilerinin altında kalarak 860 milyon TL olarak açıklandı. Şirket aynı zamanda 919 milyon TL zarar etti.

Bu zararda en büyük etken, bir defaya mahsus alınan deprem vergisi gideri oldu. 

Düşük sezonda net kâr, daha yüksek finansman ve amortisman giderlerinden de olumsuz etkilendi.

Net borç, faaliyetlerden yaratılan önemli miktarda nakde karşın yatırım harcamaları, stok artışı ve işletme sermayesi hareketleri nedeniyle nispeten yatay seyretti.

Tav Havalimanları, Beklentilerin Üzerinde Zarar Açıkladı

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Serkan Kaptan sonuçlara ilişkin açıklamasında;

“Operasyonel olarak oldukça iyi geçen bir çeyreğin ardından ciromuzu 68%, FAVÖK’ü ise 34% artırdık. 44 milyon avroluk ilk çeyrek FAVÖK’ümüz aynı zamanda pandemi öncesi performansımızı gösteren 2019 yılının ilk çeyreğinde elde ettiğimiz FAVÖK’ün de 17% üstüne çıktı.

FAVÖK’ün altında ise özellikle bir defaya mahsus deprem vergisine ek olarak yükselen faizler ve avronun değer kazanması nedeni ile artan finansman giderleri etkili oldu. 

Bu giderlerin, normalde yılın en zayıf çeyreği olan birinci çeyrekte gerçekleşmesi net kâr üzerindeki etkilerini artırdı ve dönemi 45 milyon avro zararla kapadık. Ancak bu sonuçları daha iyi bir şekilde değerlendirebilmek için cirodan net kâra kadar bütün finansal sonuçların beklentimizden daha iyi olduğunu ve yılın geri kalanı için oldukça kuvvetli sonuçlar beklemeye devam ettiğimizi söylemeliyiz. 

Yeni varlıklar ve yatırımlarla TAV’ın geleceğini birlikte inşa etmeye devam ediyoruz. Bu geleceği birlikte yarattığımız çalışanlarımıza, hissedarlarımıza ve tüm iş ortaklarımıza katkıları için teşekkürlerimizi sunuyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Tav Havalimanları, Beklentilerin Üzerinde Zarar Açıkladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı