Borsa Haberleri

Tatil Sezonundaki Harcamalar, eBay’e Olumlu Yansıdı

February 28, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Tatil Sezonundaki Harcamalar, eBay’e Olumlu Yansıdı

E-ticaret platformu eBay (EBAY), tatil sezonundaki sağlıklı tüketici harcamaları ve yenilenmiş ürünler ile otomobil parçaları gibi odak kategorilerindeki destekle üç aylık gelir ve kâr beklentilerini aşan rakamlar açıkladı. 

Şirketin yönetim kurulu ayrıca 2 milyar dolarlık ek bir hisse geri alım programını da onayladı. 

EBay CFO’su Stephen Priest bilanço sonrası yaptığı açıklamada, “Kasım ayının sonuna doğru, özellikle ABD’de sınırlı tatil bütçelerini esnetmek için değer arayan tüketicilerin etkisiyle işlerimizin geliştiğini görmeye başladık.” dedi. 

Şirket, analistlerin 2,51 milyar dolarlık ortalama tahminini aşarak 2,56 milyar dolar gelir açıkladı. Hisse başına 1,03 dolarlık tahminle karşılaştırıldığında eBay, bu dönemde hisse başına 1,07 dolarlık düzeltilmiş kâr elde etti. 

Bu pozitif sonuçlar, dünyanın dört bir yanından alıcılar ve satıcılar için bir merkez görevi gören eBay’in pazar yerinin, ekonominin gevşediği bir ortamda tüketicilerin yoğun bir şekilde harcama yapmasından fayda sağlamasının beklendiğini gösteriyor.

Ancak eBay CEO’su Jamie Iannone, İngiltere ve Almanya’daki zayıflığa dikkat çekerek bu iki ülkenin e-ticarette negatif büyüme yaşadığını söyledi.

Şirket geçen ay yaklaşık 1.000 pozisyonu ya da işgücünün tahmini 9%’unu azaltarak, sektör belirsiz bir ekonomiye hazırlanırken maliyetleri işten çıkarmalar yoluyla kısma konusunda rakibi e-ticaret devi Amazon (AMZN) ve diğer teknoloji şirketlerine katıldı.

Öte yandan eBay, analistlerin 2,54 milyar dolarlık konsensüsüne paralel, kıyasla, ilk çeyrek gelirinin 2,50 milyar ile 2,54 milyar dolar aralığında olmasını bekliyor.

Bu dönemde şirket ayrıca, hisse başına 1,13 dolarlık tahminin üzerinde, hisse başına 1,19 ile 1,23 dolar aralığında düzeltilmiş kâr elde edeceğini öngörüyor.

Tatil Sezonundaki Harcamalar, eBay’e Olumlu Yansıdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters