Borsa Haberleri

Target Zayıf Tüketici Talebinden Darbe Aldı

May 22, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Target Zayıf Tüketici Talebinden Darbe Aldı

ABD’li perakende şirketi Target (TGT), ilk çeyrekte tüketicilerin yüksek fiyatlar karşısında düşen alım gücünden olumsuz etkilenerek Wall Street’in beklentilerinin altında rakamlar açıkladı. 

🧮 Önce rakamlar: Target, yılın ilk üç ayında bir önceki yıla göre 3% düşüşle 24,53 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 2,03 dolar kâr elde etti. Analistler, 24,52 milyar dolar gelir ve 2,06 dolar hisse başına kâr bekliyordu. 

Şirketin net kârı da bir önceki yılda görülen 950 milyon dolar seviyesinden 1% düşüşle 942 milyon dolara gerileyerek, Target’ın Kasım 2022’den bu yana ilk kez konsensüsü kaçırmasına neden oldu. 

Target’ın ilk çeyreğinde, online ve mağazaları içeren müşteri trafiği 1,9% düştü. Müşterilerin bu ziyaretlerde harcadıkları ortalama tutar da 1,9% azaldı. Öte yandan dijital satışlar, bir yıldan uzun bir süre sonra ilk kez yukarı hareket etti ve 1,4% arttı. 

Zincir mağaza satışları olarak da adlandırılan karşılaştırılabilir satışlar, müşterilerin güzellik ürünleri satın alırken giyim ve ev gibi diğer isteğe bağlı kategorilerden daha az satın almasıyla 3,7% düştü. 

Mağazanın baskı altındaki tek bölümü ihtiyari ürünler değildi: Büyüme Direktörü Christina Hennington, yiyecek ve içecek ile güzellik ve ev gereçleri gibi kategorilerdeki satışların düşük tek haneli rakamlarla gerilediğini söyledi.

Yine de Hennington, Target’ın son çeyreklere kıyasla bazı cesaret verici eğilimler gördüğünü söyledi. Müşterilerin bahar için kıyafet satın almasıyla giyim satışları dördüncü mali çeyreğe göre yaklaşık 4 puan arttı.

Hennington, Target’ın Diane Von Furstenberg ile yaptığı sınırlı süreli koleksiyonun, lansman haftasının her günü perakendecinin internet sitesine milyonlarca tekil ziyaret sağladığını ve müşterilerin sepetlerinin boyutunu ortalama 15% civarında artırdığını söyledi.

🔎 Enflasyon Etkileri

Diğer perakendeciler gibi Target da giyim, ev eşyaları ya da diğer isteğe bağlı ürünlere serbestçe harcama yapmayan tüketicileri kazanmaya çalışıyor. Ucuz ve şık perakendeci, bu dinamikten özellikle zarar gördü çünkü ABD’deki satışlarının yaklaşık 60%’ını yiyeceklerden elde eden rakibi Walmart’a (WMT) kıyasla satışlarının daha azını gıdadan kazanıyor. Bu oran Target için yaklaşık 20% seviyesinde.

Enflasyon nisan ayında bir miktar soğudu ancak tüketici fiyat endeksi yıllık bazda 3,4% artış gösterdi. Bu temel ölçü, mal ve hizmetlerin kasada ne kadara mal olduğunu gösteriyor.

Target da bu hafta açıkladığı bir dizi fiyat indirimleriyle bu zorluğu kabullenmiş oldu diyebiliriz. Şirket aynı zamanda Walmart, Aldi ve Lidl gibi fırsat avcısı müşterilerin peşinde olan diğer indirim markalarıyla da rekabet etmekte zorlanıyor.

Örneğin Walmart, daha yüksek gelirli müşterilerden pazar payı elde etti ve yakın zamanda çoğu ürünü 5 doların altında olan birinci sınıf bir gıda markasını tanıttı. Şirketin CFO’su John David Rainey de geçen hafta yaptığı açıklamada, müşterilerin fast food fiyatlarındaki artış nedeniyle daha ucuz yemekler için market reyonlarına yöneldiğini söyledi.

Target Zayıf Tüketici Talebinden Darbe Aldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Target