Borsa Haberleri

Target, Güçlü Kârından Destek Aldı

March 5, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Target, Güçlü Kârından Destek Aldı

ABD’li perakende devi Target (TGT), 2024’ün satışlar açısından zayıf geçeceği uyarılarına rağmen tatil döneminde yükselttiği kârıyla piyasa öncesi işlemlerde 8%’in üzerinde değer kazandı. 

Şirket, geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreğinde 31,92 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 2,98 dolar kâr elde etti. Wall Street gelir ve hisse başına kârın sırasıyla 31,83 milyar dolar ve 2,42 dolar olmasını bekliyordu. 

Target’ın üç aylık net kârı ise bir önceki çeyrekteki 876 milyon dolar ya da hisse başına 1,89 dolardan yaklaşık 58% artışla 1,38 milyara yükseldi. Bu rakam, Target’ın hisse başına 1,90 ile 2,60 dolar arasında öngördüğü aralığın önemli ölçüde üzerinde gerçekleşti.

Marjlar da bir yıl öncesine kıyasla daha sağlıklıydı. Dördüncü çeyrek faaliyet geliri marjı oranı, müşterilerin giyim gibi daha yüksek marjlı ürünleri daha az, gıda ve ev ihtiyaçları gibi daha düşük marjlı ürünleri daha fazla satın alması nedeniyle Target’ın sonuçlarının darbe aldığı bir önceki çeyrekteki 3,7%’ye kıyasla 5,8% oldu.

Buna rağmen Target’ın karşılaştırılabilir satışları üst üste üçüncü kez olmak üzere bu çeyrekte de geriledi. Dijital satışları da içeren temel ölçüt, mali dördüncü çeyrekte 4,4% geriledi. 

Dahası, Target satışların hızlı bir şekilde toparlanacağını düşünmüyor. İçinde bulunduğumuz çeyrek için Target, karşılaştırılabilir satışların 3% ile 5% aralığında düşmesini ve hisse başına düzeltilmiş kârın 1,70 ile 2,10 dolar aralığında gelmesini bekliyor. 

Şirket, 2024 yılının tamamında karşılaştırılabilir satışların sabit kalmasını ya da 2% artmasını ve hisse başına düzeltilmiş kârın da 8,60 ile 9,60 dolar aralığında olmasını beklediğini söyledi.

Yine de Target, isteğe bağlı harcamaların azaldığı zorlu bir dönemden sonra kaydettiği ilerlemenin altını çizdi. Mağaza ve internet sitesi trafiği, yıllık bazda azalsa da üst üste ikinci çeyrekte iyileşti. Şirketin envanteri daha iyi yönetmesi ve düşen tedarik zinciri ve navlun maliyetlerinden yararlanmasıyla kârlar arttı. 

CEO Brian Cornell, şirketin envanteri daha iyi yönetme ve daha verimli olma konusunda “gerçekten sağlam bir ilerleme” kaydettiğini söyledi. Perakendecinin “trafiği artırmaya ve Target’ı yeniden bir büyüme şirketi haline getirmeye” odaklanacağını da ekledi.

Cornell, önümüzdeki yıl satışları artırmaya yönelik hamlelerin yeni bir üyelik programı içereceğini söyledi. Cornell daha fazla ayrıntı vermekten kaçındı ancak “Önümüzdeki yıla girerken bizim için büyümeyi sağlayan şeyin gerçekten önemli bir parçası olacak.” dedi. 

Target, Güçlü Kârından Destek Aldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Target