Borsa Haberleri

Target Envanterini Azaltmaya Çalışıyor

August 18, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Target Envanterini Azaltmaya Çalışıyor

Target (TGT), yüksek envanterini azaltmak için ürünlerini indirimli olarak satmaya devam ediyor. Perakende devi çarşamba günü, istenmeyen ürünlerde yaptıkları yüksek indirimlerin kâr oranlarını önemli ölçüde etkileyeceğini duyurdu ve üç aylık kârının bir yıl öncesine göre yaklaşık 90% düştüğünü belirtti. Ayrıca Target, beklentilerin gerisinde kalan mali sonuçlarına rağmen toparlanmaya yakın olduklarını söyleyerek tam yıl tahminini yineledi ve gelir artışı beklediklerinin altını çizdi. CFO su Michael Fiddelke, perakendecinin agresif envanter çabalarını savundu. Target’ın hisseleri bu yıl şimdiye kadar yaklaşık 22% geriledi. Hisse senedi salı gününü 180,19 dolar seviyesinde kapattı. 

Target’ın Kârı Geçen Yıla Göre 90% Düştü

Target, çarşamba günü üç aylık kârının geçen yılın aynı dönemine göre 90% düştüğünü duyurdu. Bir süredir yüksek envanter oranlarını düşürmeye çalışan perakende devi, biri mayısta diğeri ise haziranda olmak üzere iki kez kâr görünümünü değiştirdi. Ancak bu hamlelere rağmen şirketin envanteri ideal seviyesinin büyük oranda üzerinde kalmaya devam etti. CEO Brian Cornell konuyla ilgili bir açıklamasında, düşük talebe sahip isteğe bağlı kategorilerde 1,5 milyar dolardan fazla sipariş iptal edildiğini söyledi. Ayrıca Target, stok bolluğu nedeniyle dağıtım merkezlerinde çalışanların sayısını artırmak ve daha fazla tazminat ödemek zorunda kaldı. Tüm bu erkenlerden dolayı şirketin net geliri ikinci çeyrekte 183 milyon dolara veya hisse başına 39 sente düştü. 

CFO Fiddelke, Geleceğin Bugünden Daha Parlak Olduğunu Söyledi

Target, kârlar düşerken bile karşılaştırılabilir satışlarının ve web sitesi trafiğinin arttığını söyledi. Perakende devinin mağazalarında ve sitesinde trafik yıldan yıla 2,7% arttı. CFO Fiddelke, bu büyümenin alışveriş yapanların hâlâ harcama gücüne sahip olduğunu gösterdiğini belirtti. Ayrıca sözlerine yılın geriye kalan yarısında kâr oranlarının çok daha iyi hâle geleceğinin altını çizdi. Fiddelke, “Kısa vadede düşüş yaşasak da geleceğimiz daha parlak.” dedi

Target Envanterini Azaltmaya Çalışıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı