Bültenler

Tamam Mı Devam Mı?

September 20, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Tamam Mı Devam Mı?

Borsa ve Beklentiler

Tamam mı? Devam mı? FED’in faiz kararına 1 gün kalmışken, 75 baz puanlık artırım yapma ihtimali 82%’ye ulaştı. Beklentiler yüksek oranda 75’i gösterirken, 100’lük bir faiz artışı yapılması yatırımcıları korkutan ana etken olarak gözüküyor.

İndirim Sezonu: Bloomberg HT tarafından TCMB’nin perşembe günkü faiz kararına yönelik düzenlediği anketin sonucunda, merkez bankasının 50 baz puanlık indirim yapması bekleniyor. Tüm dünyadaki merkez bankaları faiz artırırken, TCMB bir önceki 100 baz puanlık indiriminin ardından aynı stratejiye devam mı edecek?

Tahvil Getirileri Yükseliyor! ABD’de faizlere en hassas olan 2 yıllık tahvil getirisi 2007’den bu yana en yüksek seviyesi olan 4%’e yaklaşıyor. 2 yıllık tahvil getirisindeki yükseliş, pazartesi günü itibarıyla aralıksız 8 işlem gününe dayandı.

Bedel Ödecenek! Nomura Stratejisti Andrew Ticehurst, “Merkez bankalarının enflasyonu kontrol altına almak için ödemeleri gereken bedelin bu olması halinde, resesyonu tolere etmeye hazır olduklarına dair açık işaretler görüyoruz. Üstelik bu küresel olarak daha yüksek kısa vadeli getiriler anlamına geliyor” değerlendirmesini yaptı.

Borsaların Döngüselliğini Hatırlatma Vakti! Bazı fırsatları yakalamak için erken hamle yapmak kritiktir. Borsada ise böyle fırsatlar hep vardır. Borsalar döngüseldir ve yükselişe geçecek hisseleri önceden tahmin etmek yatırımcılar için eşsiz değerdedir. Üstelik bunun için yardım alınabilecek analistler de var.

Senin için hazırladığımız “En Çok Yükseliş Potansiyeli Olanlar” listesini inceleyerek JPMorgan, Morgan Stanley gibi dünyanın en büyük yatırım bankaları, aracı kurumları ve portföy yönetim şirketlerinde çalışan analistlerinin 12 aylık ortalama hedef fiyatlarına henüz en uzak kalan hisselere göz atabilirsin.

Tamam Mı Devam Mı?

Nötr: Haftanın ikinci gününde bu hafta açıklanacak FED faiz kararı öncesi yatırımcı duygusu  “KORKU” bölgesinde seyrini sürdürüyor. 

Tamam Mı Devam Mı?
  • Ne anlama geliyor? Bu endeks, finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçer. Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılarda genellikle korku duygusu hakimken büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük duygusu hakimdir.
  • Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

Hisseler

Ford Motors (F): Ford Motor, yüksek seyreden enflasyon dolayısıyla şirketin üçüncü çeyrekte 1 milyar dolarlık maliyete maruz kalmasına yönelik beklentisini paylaştı. Şirket, tedarik sorunlarının, başta yüksek marjlı kamyonlar ve SUV araçlar olmak üzere bayilere ulaşamayan kabaca 40 bin ile 45 bin aracı etkileyen parça kıtlığına yol açtığını söyledi. Öte yandan, Ford, 26 Ekim’de üçüncü çeyrek sonuçlarını açıklayacağı zaman, yöneticilerin “tüm yıl performansına ilişkin beklentiler hakkında daha fazla boyut sağlayacağını” da sözlerine ekledi.

Apple (AAPL): Twitter ve Reddit kullanıcıları, Apple’ın yeni iPhone 14 Pro kamerasının titrediğini ve vızıldadığını gösteren videolar yayınladı. Bir Apple sözcüsü CNBC’ye verdiği demeçte, “Sorunun farkındayız ve önümüzdeki hafta bir düzeltme yayınlanacak” dedi.

Rumble (RUM): Aylarca süren beklentinin ardından, açık çek şirketi CF Acquisition Corp (CFVI), video paylaşım platformu “Rumble” ile iş birliğini tamamladı. Birleşik şirketin hisseleri bugün NASDAQ’ta RUM sembolü ile işlem görmeye başladı.

Autozone (AZO): Şirket geçtiğimiz gün açıklanan çeyreklik raporunda, beklenen 38,51 dolara karşılık 40,51 dolarlık hisse başına kâr ve beklenen 5,2 milyar dolara karşılık 5,3 milyar dolarlık gelir bildirdi. Şirket, 2023 mali yılının ilk çeyreğinde enflasyonun benzer olmasını bekliyor ve belirsiz ortamı gerekçe göstererek bir kazanç tahmini sağlamadı. Hisseler 3% düşüşle kapandı.

Nvidia (NVDA): Nvidia CEO’su Jensen Huang, bugün GTC 2022 Konferansında bir açılış konuşması yapacak. Nvidia’nın hisseleri, genelde şirketin GTC etkinliğinin ardından yatırımcıların ilgisini çeker ve hisselerde yükseliş hareketleri gözlemlenebilir.

Salesforce (CRM): Salesforce, bugün yıllık DreamForce konferansını düzenleyecek. Ortak CEO’lar Marc Benioff ve Bret Taylor’ın yanı sıra Vimeo CEO’su Anjali Sud, NBA Hall-of-Famer Magic Johnson ve eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore konferansta konuşma yapacak.

Tamam Mı Devam Mı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı