Ekonomi ve Finans Haberleri

Talep Endişeleri Ortadoğu Korkularını Gölgeledi, Petrol Ekside

April 25, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Talep Endişeleri Ortadoğu Korkularını Gölgeledi, Petrol Ekside

Petrol fiyatları, ilk çeyrekte yavaşlayan ekonomik büyümenin ABD’de yakıt talebinin gerilediğine dair işaretlere eklenmesinin ardından ekside seyretti. Öte yandan yatırımcıların Ortadoğu’daki geniş çatışma risklerine yönelik endişeleri hafiflese de devam etti. 

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.45’te 0,51% düşüşle varil başına 87,57 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise 0,63% düşüşle varil başına 82,29 dolardan işlem gördü. 

ABD ekonomik büyümesi ilk çeyrekte beklenenden daha fazla yavaşladı ancak enflasyondaki hızlanma, Fed’in eylül ayından önce faiz oranlarını düşürmeyeceğini gösterdi.

Dün ayrıca Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre, ABD benzin stokları 19 Nisan’a kadar olan haftada tahmin edilenden daha az düştü ve damıtılmış ürün stokları düşüş beklentilerinin aksine yükseldi ve talebin yavaşladığına dair işaretleri yansıttı.

PVM’den John Evans, “ABD’de iç talebin sağlıklı bir durumda olduğunu göstermiyor.” dedi.

EIA raporuna göre, ABD ham petrol stokları geçen hafta beklenmedik bir şekilde sert bir düşüş gösterirken, ihracat da artış gösterdi.

ABD’nin akaryakıt talebine ilişkin endişeler, nisan ayında ABD’deki ticari faaliyetlerin soğumasına ilişkin işaretler ve beklenenden daha güçlü gelen enflasyon ve istihdam verilerinin Fed’in beklenen faiz indirimlerini erteleme ihtimalini artırdığı bir ortamda geldi.

LSEG Oil Research kıdemli petrol analisti Emril Jamil, “90 dolar seviyesinin üzerini test eden gösterge fiyatlardaki mevcut zayıflık, piyasa duyarlılığının jeopolitik gerilimler yerine küresel ekonomik zorluklara yeniden odaklanmasından kaynaklanıyor.” yorumunu yaptı.

Talep Endişeleri Ortadoğu Korkularını Gölgeledi, Petrol Ekside

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters