Apple Haberleri

Taksitle Alıyormuş Gibi: Apple, Aylık Abonelik Hizmeti ile iPhone Satmayı Planlıyor

March 25, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Taksitle Alıyormuş Gibi: Apple, Aylık Abonelik Hizmeti ile iPhone Satmayı Planlıyor

Bloomberg’de yer alan bir rapora göre, Apple (AAPL); iPhone, iPad ve Apple Watch gibi ürünleri için abonelik hizmetine geçebilir. 

  • Apple’ın donanımsal abonelik hizmeti nedir? Şirket mevcut donanım ürünlerini abonelik üzerinden kullanıcılara satmak istiyor. Yani kullanıcılar belirli bir aylık ücret karşılığında, iPhone, iPad veya Apple Watch gibi ürünleri satın alabilecekler. 
  • Apple abonelik hizmeti ile neyi amaçlıyor? Hizmet, Apple’ın otomatik olarak yinelenen satışlara yönelik en büyük itici gücü olacak ve kullanıcıların yalnızca dijital hizmetler yerine ilk kez donanıma abone olmalarına olanak tanıyacak. Ancak projenin varlığı hâlâ bir tartışma konusu olarak belirsizliğini koruyor. 
  • Apple hisseleri ne alemde? Apple hisseleri, Bloomberg’in haberi sonrası günü 2.3%’lük kazançla 174,07 dolardan kapattı. Şirketin hisseleri yıl içinde hâlâ 2% düşüşte olsa da Apple son sekiz gündür istikrarlı bir şekilde yükselmeyi sürdürüyor. Bu seri, kasım ayından bu yana şirketin en uzun serisi olarak gösteriliyor. 
  • Abonelik hizmeti Apple için ne anlam ifade ediyor? Bir otomatik kiralama programına benzer şekilde donanım aboneliklerini benimsemek, cihazları genellikle tam maliyetle, bazen taksitler veya taşıyıcı sübvansiyonları ile satan bir şirket için büyük bir strateji değişikliği olacakmış gibi gözüküyor.
  • Yeni sistem başarılı olabilir mi? Uzmanlara göre, bu abonelik hizmeti Apple’ın daha fazla gelir elde etmesine yardımcı olabilir ve tüketicilerin yeni cihazlara binlerce dolar harcamasını kolaylaştırabilir.

📱iPhone, Apple’ın En Büyük Gelir Kalemi 

Apple’ın en büyük satış kaynağı iPhone’dan geliyor. Geçen yılki 365 milyar dolarlık gelirin yaklaşık 192 milyar doları, yani şirketin gelirinin yarısından fazlasını iPhone satışları oluşturuyor.

  • Apple, iPhone ve diğer cihazları bu abonelik sistemine nasıl entegre edecek? Buradaki fikir, bir iPhone veya iPad satın alma işlemini, her ay iCloud saklama alanı veya Apple Music aboneliği için ödeme yapmakla eşit hale getirmektir. Apple, müşterilerin bugün uygulama satın almak ve hizmetlere abone olmak için kullandıkları Apple Kimliği ve App Store hesabıyla donanıma abone olmalarına izin vermeyi planlıyor.
  • Peki bu abonelik hizmetinin taksitten farkı ne? Programın taksitli programdan farkı, aylık ücretin 12 veya 24 aya bölünmüş cihazın fiyatı olmamasıdır. Bunun yerine, kullanıcının hangi cihazı seçtiğine bağlı olarak henüz belirlenmemiş bir aylık ücret olacaktır.
  • Abonelik sistemi her yeni iPhone’a doğrudan erişim mi sağlayacak? Abonelik sistemine üye olan birinin her yıl yeni iPhone’a erişip erişemeyeceğine dair henüz herhangi bir bilgi bulunmuyor.
  • Apple abonelik hizmetinden vazgeçebilir mi? Amerikan medyasına yansıyan haberlere göre, Apple içerisinde gerçekten de böyle bir hizmet çalışması var ama bu hizmet çalışmasınden şirket hızlıca vazgeçebilir. Şu an için tüm süreç şirket içinde tartışılıyor. 
  • Abonelik hizmeti ne zaman gelecek? Şirketin 2022’nin sonunda ya da 2023’ün başlarında abonelik hizmetini açıklaması bekleniyor. 

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Apple Is Working on a Hardware Subscription Service for iPhones

Apple will reportedly sell the iPhone as a subscription service

Taksitle Alıyormuş Gibi: Apple, Aylık Abonelik Hizmeti ile iPhone Satmayı Planlıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı