Borsa Haberleri

Take-Two, “Borderlands” Oyununun Geliştiricisi Gearbox’ı Satın Alacak

Take-Two, “Borderlands” Oyununun Geliştiricisi Gearbox’ı Satın Alacak
Google News Icon Takip Et

Dünya çapında popülerliğe sahip GTA oyununun geliştiricisi Take-Two Interactive (TTWO), İsveçli Embracer Group AB ile ABD’li oyun geliştiricisi Gearbox Entertainment’ı 460 milyon dolara satın almak için bir anlaşma yaptığını açıkladı.

Şirket; yaptığı açıklamada, bu satın alma işlemini tamamen yeni ihraç edilen hisseler aracılığıyla finanse edeceğini ve bu hisselerin sayısının, işlemin kapanış tarihinden önceki beş günlük ortalama hisse fiyatı temel alınarak hesaplanacağını da belirtti.

En çok “Borderlands” serisiyle tanınan Gearbox, Take-Two bünyesinde bir stüdyo olarak faaliyet gösterecek ve yönetim ekibiyle birlikte kurucusu ve CEO’su Randy Pitchford tarafından yönetilmeye devam edecek.

Yan kuruluşu Rockstar aracılığıyla son derece popüler “Grand Theft Auto (GTA)” serisine sahip olan Take-Two, kendisinin ve Gearbox’ın Borderlands serisinin bir sonraki oyunu için “aktif geliştirme” sürecinde olduklarını da söyledi. Satın alma işleminin Take-Two’nun 2025 mali yılının ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Borderlands serisi, Gearbox’ın yaptığı en  başarılı seridir ve yaklaşık 80 milyon kopya satmıştır.

Ancak Take-Two’nun odak noktası büyük ölçüde, 2025’te çıkması planlanan GTA 6’da olacak. Oyun, tüm zamanların en çok satan video oyunları arasında yer alan GTA 5’in uzun zamandır beklenen devamı niteliğinde. GTA 5, on yılı aşkın bir süredir Take-Two için önemli bir gelir akışı olmuştur.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing