ABD Borsası Notları

Taiwan Semiconductor Yapay Zekâ Talebinden Kârlı Çıktı

April 18, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Taiwan Semiconductor Yapay Zekâ Talebinden Kârlı Çıktı

Müşterileri arasında çip sektörünün önde gelen şirketlerini sayan Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM), ilk çeyrekte yapay zekâ uygulamaları başta olmak üzere gelişmiş çiplere olan güçlü taleple beklentileri aşan rakamlar açıkladı. 

Dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticisi, ilk çeyrekte gelirlerini yıllık bazda 16,5% artışla 18,87 milyar dolara taşıdı ve analistlerin 17,9 milyar dolarlık beklentisini aştı. Şirketin net kârı da Wall Street’in 6,5 milyar dolarlık beklentisinin üzerinde, geçen yılın aynı çeyreğine göre 8,9% artışla 7,8 milyar oldu. 

Bu dönemde, şirketin 3 nanometre teslimatları toplam yarı iletken gelirinin 9%’unu; 5 nanometre 37%’sini; 7 nanometre ise 19%’unu oluşturdu.

Müşterileri arasında Apple (AAPL) ve Nvidia (NVDA) gibi çip devleri yer alan şirket, ikinci çeyrekte de bu güçlü performansın sektör lideri olarak tanımladığı 3 ve 5 nanometre çip teknolojisine yönelik güçlü taleple devam etmesini bekliyor. Şirket, ikinci çeyrekte gelirlerinin 19,6 milyar dolar ile 20,4 milyar dolar aralığında gelmesini bekliyor. 

📝 TSMC şu anda 3 nanometrelik çipler üretiyor ve 2025 yılında 2 nanometrelik çiplerin seri üretimine başlamayı planlıyor. Bu neden önemli diye sorarsan, tipik olarak daha küçük nanometre boyutu daha güçlü ve verimli çipler sağlıyor.

Güçlü Talep, Kısa ve Uzun Vadede Olumlu Bir İşaret 

ChatGPT ve Çin rakipleri gibi büyük dil modellerinin çoğalmasıyla yapay zekâ çiplerine yönelik güçlü talep, TSMC’nin hisselerinin son bir yılda 56% artmasına neden oldu.

Counterpoint Research’ten Brady Wang, “TSMC, temel endüstri trendlerine dayalı olarak güçlü performans için iyi konumlanmış durumda. Özellikle yapay zekâ uygulamalarında kullanılan gelişmiş çiplere yönelik talebin devam etmesi, hem kısa hem de uzun vadede olumlu bir işaret.” dedi ve 3nm teknolojisine geçiş gibi gelişmiş çip geliştirmeye odaklanmanın TSMC için uzun vadeli büyümeyi destekleyen bir başka faktör olduğunu söyledi.

Analist Değerlendirmesi

TSMC’nin güçlü çeyrek sonuçları, şirketin sektördeki iddialı konumunu pekiştiriyor. Yüksek performanslı 3nm ve 5nm ürünleri, yüksek marjlı ürün portföyünde kârlılığı destekleyebilir. Yapay zekâ gibi hızla büyüyen alanlardaki çiplere olan talebin artması, TSMC’nin piyasa konumunu daha da güçlendiriyor.

İkinci çeyrek için gelir tahminlerinin yüksek olması ve 2nm teknolojisine geçiş planları, şirketin teknolojik inovasyonda öncü rolünü ve pazar payını genişletme kapasitesini vurgularken yatırımcılar için de uzun vadeli büyüme potansiyeli sunuyor.

Ayrıca, TSMC’nin yatırım stratejisi ve piyasa talebine hızlı yanıt verme yeteneği, şirketin sektördeki dalgalanmalara karşı dayanıklılığının artmasında etkili oluyor. Bu sayede şirket rekabetçi avantajlarını koruyarak küresel talebin artışından maksimum düzeyde faydalanabilir.

Küresel çip piyasasında yaşanan tedarik sıkıntıları ve jeopolitik gerilimler göz önünde bulundurulduğunda, TSMC’nin stratejik hamleleri ve finansal gücü, pazarda öne çıkmasını sağlayacak temel faktörler olarak gösterilebilir. Şirketin devam eden yatırımları ve operasyonel etkinlikleri, yatırımcılar için cazip bir görünüm sunarken çip üretimindeki kapasite artırımları ve Ar-Ge çalışmaları piyasadaki liderliği pekiştirebilir.

Taiwan Semiconductor Yapay Zekâ Talebinden Kârlı Çıktı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: TSMC