Borsa Haberleri

Taiwan Semiconductor Satışları, Yapay Zekâ Desteğiyle Fırladı

July 10, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Taiwan Semiconductor Satışları, Yapay Zekâ Desteğiyle Fırladı

Yarı iletken sektörünün önde gelen oyuncularından biri olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM), haziran ayında yapay zekâ uygulamalarından gelen yüksek taleple satış rakamlarında beklentileri aştı. 

Şirket satışları, geçtiğimiz ay 4,9 milyar dolara (156,4 Yeni Tayvan dolar) yükseldi. TSMC, OpenAI’ın ChatGPT’si gibi büyük dil modellerinin eğitiminde en iyi donanım aracı olarak görülen Nvidia’nın (NVDA) yapay zekâ çiplerinin ana sözleşmeli üreticisi.

Bloomberg hesaplamalarına göre hazirandaki güçlü satış rakamlarıyla TSMC’nin ikinci çeyrek geliri 15,3 milyar dolara ulaşabilir. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre 10%’luk bir düşüşe işaret etse de 15,1 milyar dolarlık analist beklentilerinin üzerinde bir rakam. 

Goldman Sachs, geçtiğimiz günlerde yılbaşından bu yana 25%’in üzerinde değer kazanan Taiwan Semiconductor hisselerinin 12 aylık ortalama hedef fiyatını 22,30 dolara (700 Yeni Tayvan doları) yükseltmişti.

Goldman analistleri Bruce Lu ve Evelyn Lu, “TSMC’yi, öncü düğümler ve gelişmiş paketleme teknolojisindeki liderliği sebebiyle Tayvan kapsamımızdaki en önemli yapay zeka şirketi olarak görüyoruz.” yorumunu yaptı. 

Şirketi izleyen analistler arasında Taiwan Semiconductor’a 37 “AL” ve bir “TUT” notu verilmiş. Şu an şirketin hiç “SAT” notu yok.

Taiwan Semiconductor Satışları, Yapay Zekâ Desteğiyle Fırladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg