Borsa Haberleri

Taiwan Semiconductor Gelirleri 2. Çeyrekte Yapay Zekâyla Yükseldi

Taiwan Semiconductor Gelirleri 2. Çeyrekte Yapay Zekâyla Yükseldi
Google News Icon Takip Et

Dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM), yapay zekâ uygulamalarına yönelik talebin hız kesmeden devam etmesiyle ikinci çeyrek gelirlerini analist beklentilerinin üzerinde artırdı. 

Müşterileri arasında Apple (AAPL) ve Nvidia (NVDA) gibi teknoloji devlerinin yer aldığı Taiwan Semiconductor, Reuters’ın hesaplamalarına göre nisan-haziran döneminde analistlerin yaklaşık 20 milyar dolarlık (654,27 milyar Tayvan doları) beklentisinin üzerinde, 20,6 milyar dolar gelir açıkladı. 

Böylece şirket, geçtiğimiz yılın aynı döneminde elde ettiği 15,68 milyar dolara göre 32%’lik bir gelir artışı kaydetti. 

Taiwan Semiconductor nisan ayında açıkladığı en son bilançosunda ikinci çeyrek gelirinin 19,6 milyar ile 20,4 milyar dolar aralığında olacağını tahmin etmişti. 

Piyasa değeri 830 milyar dolar seviyesindeki Asya’nın en değerli halka açık şirketi, kısa gelir açıklamasında herhangi bir ayrıntı ya da ileriye dönük tahmin sunmadı.

Şirketin ikinci çeyrek bilançosunu 18 Temmuz’da açıklaması ve bu çeyrek ile yılın geri kalanına ilişkin tahmin ve planlarını da güncellemesi planlanıyor.

LSEG SmartEstimate’e göre, TSMC’nin ikinci çeyrek net kârında yıllık bazda 30%’luk bir artış bildirmesi bekleniyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters