Bültenler

Tahvillerdeki Sert Artışla Borsalar Kırmızıda Kapandı

October 20, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Tahvillerdeki Sert Artışla Borsalar Kırmızıda Kapandı

Dün, FED Başkanı Jerome Powell’ın konuşması sonrası yaşanan dalgalı işlemlerin ardından 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi 5% eşiğinin hemen altında işlem gördü. Tahvil getirilerindeki artışla borsalar da dünü ekside tamamladı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,96%, S&P 500 0,85% ve Dow Jones 0,75% geriledi.

Analist Yorumu 

10 yıllık Hazine tahvilinin getirisinin, psikolojik açıdan önemli 5% eşiğine bir baz puandan daha az yaklaşmasıyla tüm gözler tahvil piyasasına çevrildi. Dow Jones verilerine göre, dünkü işlemleri 8,5 baz puan artışla 4,987%’den tamamlayan getiri, 20 Temmuz 2007’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Tahvil getirisi, FED’in enflasyonu dizginlemek için daha fazlasını yapması gerekebileceğini söyleyen ancak aynı zamanda politika yapıcıların dikkatli bir şekilde ilerleyeceğini belirten Powell’ın açıklamaları nedeniyle geri çekilmişti. Merkez bankası başkanı, analistlerin faiz oranlarının zaten beklendiği gibi 1 Kasım’da ve muhtemelen Aralık ayında da sabit kalacağının bir sinyali olarak gördükleri bir dil kullandı. 

TradeStation’dan David Russell, “Jerome Powell şahin ve güvercin arasında orta bir çizgide yürümeye devam ediyor. FED hâlâ yeterince şey yapıp yapmadığından emin değil. İşgücü piyasasındaki olumlu gelişmelere dikkat çekti ancak bu haftaki perakende satışlar ve işsizlik başvuruları göz önüne alındığında çok güvercin olmak zor. Bu yüzden seçeneklerini açık tutuyor ve herhangi bir şekilde taahhütte bulunmadan önce daha fazla netlik bekliyor.” yorumunu yapıyor. 

Piyasanın geneline bakıldığında, çarşamba günü geç saatlerde Netflix (NFLX) ve Tesla’dan (TSLA) gelen bilançolar bir şekilde birbirlerine dengeledi diyebiliriz. Yayın devinin hisseleri iyi karşılanan rakamlarla 16%’ın üzerinde arttı ve elektrikli araç üreticisinin hisseleri Elon Musk’ın temkinli yorumlarının ardından dünü 9,3%’lük bir kayıpla tamamladı. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. FED Başkanı Powell’ın konuşmasına gelen tepkiler

2. Hayal kırıklığına uğratan bilançosunun ardından Tesla’da görülen büyük kayıp

3. Bir dizi bilançonun sindirilmesi

4. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki görece güçlü görünüm

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: İletişim

Zayıf: Tüketici Ürünleri, Emlak, Sağlık, Finans, Ham Madde

Öne Çıkan Hisseler

Equifax (EFX) hisseleri, şirket yüksek ipotek oranları sebebiyle 2023’e ilişkin tahminlerini düşürdükten sonra değer kaybetse de günü 2,2% artıda tamamladı. 

American Airlines Group (AAL) üçüncü çeyrek için analist beklentilerinin hafif altında kalan gelirleri ve zayıf kâr tahminlerine rağmen, son üç yılın en düşük seviyesinden toparlanarak 0,79% yükseldi. 

Las Vegas Sands (LVS) Macau ve Singapur otellerinde toparlanmaya işaret eden açıklamalarının ardından 2,9% değer kazandı. 

Tahvillerdeki Sert Artışla Borsalar Kırmızıda Kapandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı