Altın Yorumları

Tahvil Getirilerindeki Düşüşle Altın Yükseldi

January 26, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Tahvil Getirilerindeki Düşüşle Altın Yükseldi

Altın fiyatları, dün ABD ekonomisinin dördüncü çeyrekte beklentilerin üzerinde yükseldiğini gösteren verilerin ardından gerileyen Hazine tahvili getirileri karşısında değer kazandı. 

Spot altın TSİ 15.30’da 2.024 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,28% artışla 2.023 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada gram altındaki düşüş devam etti. Gram altının satış fiyatı 0,10% düşüşle 2.053 liraya gerilerken, alış fiyatı da 2.049 lira oldu.

Tahvil Getirilerindeki Düşüşle Altın Yükseldi

ABD ekonomisi, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 2% beklentinin üzerinde, 3,3% büyüdü. Tüketici harcamalarındaki güçlü artış, 2023 büyümesini de 2,5%’e taşıdı.

TD Securities emtia stratejisti Bart Melek, “Ekonomi beklenenden çok daha sıcak ama aynı zamanda enflasyonun da düştüğü bir durum yaşıyoruz, bu nedenle faiz oranlarında büyük bir yükselişe hazırlanmamalıyız.” yorumunu yaptı ve mevcut görünümün altını desteklediğini söyledi. 

Altın ayrıca, ABD’de işsizlik yardımlarına ilişkin ilk başvuruların 20 Ocak’ta sona eren haftada 25 bin artarak 214. bine yükseldiğini gösteren ayrı bir veriden de destek aldı. Ekonomistler, geçen hafta 200 bin başvuru olmasını bekliyordu.

Blue Line Futures piyasa stratejisti Phillip Streible, “İşsizlik başvuruları verileri istihdam tablosunun kötüleştiğini, işgücü piyasalarının soğuduğunu ve bunun da altına yardımcı olduğunu söylüyor.” diyor. 

Tahvil Getirilerindeki Düşüşle Altın Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC