Bültenler

Tahvil Getirilerindeki Artışla Borsalar Karışık Kapandı

Ekim 3, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Tahvil Getirilerindeki Artışla Borsalar Karışık Kapandı

ABD hisseleri, ABD Hazine tahvili getirilerinin son yılların en yüksek seviyelerine ulaşmasının ardından ekim ayının ilk işlem gününü karışık tamamladı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,67% artarken, S&P 500 yatay seyretti ve Dow Jones 0,22% geriledi.

Analist Yorumu 

Hisse piyasaları, 10 ve 30 yıllık Hazine tahvili getirilerinin 12 yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyelerine tırmanmasıyla, daha yüksek faiz oranları tehdidinden kaynaklanan baskılarla karşı karşıya kaldı.

Dün ekonomiye zarar verebilecek bir hükümet kapanmasını önleyen geçici mevzuat, açılış öncesi işlemlerde bir miktar destek sağladı. Ancak seans ilerledikçe, Hazine tahvili getirileri istikrarlı bir şekilde yükseldi ve yatırımcılar FED’in bu döngüde borçlanma maliyetlerini tekrar artırmasının artık daha olası olduğuna inanmaya başladı. 

Glenmede’den Jason Pride, Michael Reynolds ve Ilona Vovk, “Federal kanun yapıcılar, hükümetin kapanmasını önlemek için mevcut harcama seviyelerinin 45 gün uzatılmasını sağladı. Ancak bu anlaşma uzun vadeli bir çözüm değil, zira hükümet bütçeleri üzerindeki gerilimin ortadan kalkması pek mümkün görünmüyor. Diğer her şey eşit olduğunda, hükümetin kesenin ağzını açması ekonomi ve kârlar için bir ters etki yaratacaktır.” yorumunu yapıyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. ABD Hazine tahvili getirilerindeki artış

2. Eylül ayındaki sert kayıpların ardından bekle ve gör modu

3. S&P 500’ün 4.300 seviyesini aşamaması

4. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) bazı hisselerdeki artışın endeks performanslarına destek vermesine rağmen çoğu ismin gerilemesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: İletişim, Teknoloji, Tüketici Ürünleri

Zayıf: Kamu Hizmetleri, Enerji, Ham Madde, Emlak, Finans, Sağlık

Öne Çıkan Hisseler

AMC Entertainment (AMC) hisseleri, şirketin “Taylor Swift: The Eras Tour” adlı konser filminin ardından, ünlü sanatçı Beyoncé’nin “Renaissance World Tour” konser filminin yapımcılarıyla filmi dağıtmak üzere anlaştığı haberleriyle 2% yükseldi. 

Tesla (TSLA) üçüncü çeyrek için hâlihazırda düşürülen beklentilerin altında teslimat rakamları açıklamasına rağmen dünü 0,6% artıda tamamladı. 

Rivian Automotive (RIVN) üçüncü çeyrekte 15.564 araç teslim ettiğini ve bu rakamın bir yıl önce aynı dönemde teslim ettiği 6.584 aracın iki katından fazla olduğu açıklamasına rağmen 2,6% geriledi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti