Borsa Haberleri

Taht Savaşları: PDD, Alibaba’nın Perakende Tacını Nasıl Elinden Aldı?

May 29, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Taht Savaşları: PDD, Alibaba’nın Perakende Tacını Nasıl Elinden Aldı?

Wall Street’a göre Çinli perakende devi PDD’nin (PDD) güçlü konumu ve Temu platformunun gözle görülür büyümesi, Çin’in e-ticaret arenasına liderlik etmesine yardımcı olmanın yanı sıra PDD’yi bu segmentte ülkenin en değerli şirketi haline getirdi.

PDD Holdings, geçen hafta ilk çeyrek sonuçlarının ardından hisselerinde güçlü bir artış görerek piyasa değerini en büyük rakibi Alibaba Group’un (BABA) üzerine taşıdı. LSEG verilerine göre PDD hisseleri, geçtiğimiz yıl da 109% artışla iki kattan fazla değer kazandı.

Verilere göre, Çinli indirimli alışveriş uygulaması Pinduoduo’nun da sahibi olan PDD, Alibaba’nın 196 milyar dolarlık piyasa değerine kıyasla yaklaşık 208 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. Ülkenin bir diğer önde gelen perakendecisi JD .com (JD) ise 48 milyar dolarlık piyasa değeriyle zirveye uzak da olsa üçüncü sırada yer alıyor.

Morningstar da yayınladığı bir notta, “Temu’nun kârlılığının, lojistik maliyetlerinin yatırımcılar tarafından karşılanacağı yarı konsinye modelini uygulamaya koyması nedeniyle daha önce tahmin edilenden daha hızlı artacağını düşünüyoruz.” diyor.

Morningstar analisti Chelsey Tam ayrıca PDD’nin yerel platformunun, “güçlü tüketici algısı göz önüne alındığında konumunu koruyabileceğine” inanıyor. Tam, PDD’nin tercihlerinde en üst sırada yer aldığını, JD .com ve Alibaba’nın sırasıyla ikinci ve üçüncü sıralarda yer aldığını sözlerine ekledi.

Goldman Sachs da cuma günü PDD’nin ilk çeyrekte reklam gelirlerinde devam eden büyüme ivmesine ve Temu’nun potansiyeline dikkat çekerek, şirketin “NÖTR” notunu “AL” seviyesine taşıdı.

⚔️ Rekabet, Uluslararası Arenaya Taşındı

LSEG verilerine göre, PDD geçen yılın dördüncü çeyreğinde de Alibaba’nın piyasa değerini geride bırakmış ancak ilk çeyrekte zirveyi yeniden Alibaba’ya kaptırmıştı.

PDD’nin yurtdışındaki ilk büyük atağı Eylül 2022’de Temu ile geldi ve 2023’te müşterileri “bir milyarder gibi” alışveriş yapmaya davet eden bir Super Bowl reklamı yayınladıktan kısa bir süre sonra popülaritesi hızla arttı.

ABD’de hızla büyümeye devam etmek isteyen Temu, Avustralya, Yeni Zelanda, Fransa, İtalya, Almanya, Hollanda, İspanya ve Birleşik Krallık’ta da agresif bir şekilde genişledi.

BofA bu ayın başlarında yayınladığı bir raporda Temu, TikTok ve AliExpress’in ana ve kardeş şirketlerinin “deneyimlerinden yararlandıklarını” belirterek Temu’nun bu şirketler arasında “nispeten daha iyi bir konumda” olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Taht Savaşları: PDD, Alibaba’nın Perakende Tacını Nasıl Elinden Aldı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC