Bültenler

TAB Gıda Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Eylül 6, 2023 • 8 dakika okuma süresi
TAB Gıda Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Bu yazımızda TAB Gıda Mağazacılık’ın halka arz özelliklerini; şirketi, yatırımlarını ve detaylarını inceleyeceğiz.

Halka arz nedir? Halka arz dağıtım şekilleri, fiyat istikrar politikaları nedir? diye merak ediyorsan Midas Akademi’de yer alan halka arz içeriğine ulaşabilirsin. 

Ayrıca Borsa İstanbul halka arz takvimi ve yeni halka arzlardan anında haberdar olmak istiyorsan linklere tıklayarak sayfamızı kaydedebilirsin!

İçindekiler:

 • TAB Gıda Mağazacılık Ne İş Yapar?
 • TAB Gıda Mağazacılık Arz Fiyatı Ne Kadar?
 • TAB Gıda Mağazacılık Ne Zaman Halka Arz Olacak?
 • TAB Gıda Mağazacılık Borsa Kodu
 • TAB Gıda Mağazacılık Halka Arz Büyüklüğü
 • Halka Açıklık Oranı Ne Kadar?
 • Katılım Endeksine Uygun Mu?
 • TAB Gıda Mağazacılık Kimin?
 • Katılıma Göre Düşebilecek Pay Miktarları
 • TAB Gıda Mağazacılık Gelirlerinin Kullanım Yerleri
 • TAB Gıda Kâr Dağıtım Politikası
 • Halka Arz Dağıtım Metodu
TAB Gıda Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! - 2023

TAB Gıda Ne İş Yapar?

Şirket, 29 Temmuz 1994 tarihinde kurulmuştur. TAB Gıda ve bağlı ortaklıklarının ana faaliyet konusu, Burger King, Popeyes, Arby’s, Sbarro, Usta Dönerci, Usta Pideci ve Subway markaları altında, franchise lisansı verme ve hamburger, tavuk, pizza, sandviç, döner ve pide restoranları işletmeciliğidir.

Hizmet Alanları ve Lokasyonlar: TAB Gıda, AVM’ler başta olmak üzere, cadde restoranları, havalimanları ve otoyollar üzerinde açılan restoranlar ile hizmet vermektedir.

Satış Kanalları: Ürünlerinin satışını iki ana kanal üzerinden gerçekleştirmektedir. Ana satış kanalı, restoranda yapılan banko satışları olup, hem kendi işlettiği restoranlar hem de franchise’lar aracılığıyla satışlarını gerçekleştirmektedir. Bunun yanında, ürünlerinin satışını üçüncü taraf paket servis sağlayıcılar aracılığıyla paket servis kanalından da gerçekleştirmektedir.

Restoran Sayısı: 31.12.2022 tarihi itibarıyla Sistem Geneli’nde 1.468 adet restoran ile hizmet vermektedir.

Coğrafi Dağılım: Şirket, Türkiye, Kuzey Kıbrıs, Kuzey Makedonya ve Gürcistan coğrafyalarında hizmet vermektedir.

TAB Gıda Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! - 2023

TAB Gıda Halka Arz Fiyatı Ne Kadar?

TAB Gıda hissesinin fiyatı henüz netleşmemiştir. Netleştiği zaman bu içeriğimizden duyuracağız. Midas’ın Kulaklarını takipte kalın.

TAB Gıda Ne Zaman Halka Arz Olacak?

TAB Gıda halka arz tarihi henüz belli olmadı. Netleştiği zaman bu içeriğimizde paylaşacağız.

TAB Gıda Sembolü Ne Olacak? TAB Gıda Borsa Kodu

TAB Gıda hissesinin sembolünün ne olacağı henüz netleşmedi.

TAB Gıda Halka Arz Büyüklüğü Ne Kadar?

TAB Gıda halka arz büyüklüğü, halka arz hisse fiyatının açıklanması ile belli olacaktır.

TAB Gıda Halka Açıklık Oranı Ne Kadar?

TAB Gıda’nın  halka arz açıklık oranı 18,5%’dir. Toplamda 46.483.400 adet lot dağıtılacaktır. 

TAB Gıda Katılım Endeksine Uygun Mu?

TAB Gıda onaylı izahnamesini açıkladığı zaman şirketin katılım endeksi kriterlerini karşılayıp karşılamadığı kesin bir şekilde belli olacaktır.

TAB Gıda Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! - 2023

TAB Gıda Kimin?

TAB Gıda şirketinin 5 bireysel ve 2 kurumsal olmak üzere toplamda 7 ortağı bulunmaktadır.

Şirkette en yüksek 3 pay oranına sahip isim büyükten küçüğe doğru 18,2% ile Erhan Kurdoğlu (yukarıdaki görsel), 17,4% ile Korhan Kurdoğlu ve son olarak 14,9% ile ELQ Investors VIII Ltd’dir.

TAB Gıda Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! - 2023

TAB Gıda‘nın Finansal Gücü

2022 yılında şirketin konsolide hasılatı 8.620 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Bu, 2021 yılına göre %125’lik bir artışı temsil etmektedir. Önceki yıl olan 2021’de 3.834 milyon TL olan hasılat, 2022 yılında 8.620 milyon TL’ye yükselmiştir. Bu artışın ana kaynakları, restoran satışları, franchise gelirleri ve diğer satışlardaki artışlardır.

Ana Artış Faktörleri: Bu artışlar, esas olarak, mevcut restoranların satışlarının artması, yıl içerisinde yeni açılan restoranlardan gelen fiş sayılarının etkisi ve fiyatlar genel seviyesinde yaşanan artışların etkilerinden kaynaklanmıştır.

Restoran Satışları: 2022 yılında restoran satışları, 2021 yılına kıyasla %127 oranında artmıştır. COVID-19 pandemi etkilerinin azalması ve mevcut restoranların satış büyümeleri, fiş sayılarındaki artış ile yıl içerisinde yeni restoran açılışlarından elde edilen satışlar bu artışın ana katkılarıdır. Şirket, 2021 yılında 919 olan restoran sayısını, 2022 yılında 934’e çıkarmıştır.

Franchise Gelirleri: Franchise gelirleri, franchise restoranlardan elde edilen gelirlerdir. Bu gelirler, Royalty Bedeli, Ekipman ve Demirbaş, Kira Bedeli, Sisteme Giriş Bedeli ve Proje Onay Bedeli’nden oluşmaktadır. 2022 yılında franchise gelirleri %100 oranında artmıştır. Yıl içerisinde yeni açılan franchise tarafından işletilen restoranların hasılata olan etkisi de bu artışın nedenlerindendir. Şirket, 2021 yılında 365 olan franchise verilen restoran sayısını, 2022 yılında 536’ya çıkarmıştır.

2021 Yılında Şirket Hasılatı ve Franchise Gelirleri: 2021 yılında şirketin konsolide hasılatı 3.834 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Bu, 2020 yılına göre %77’lik bir artışı temsil etmektedir. 2020 yılında 2.167 milyon TL olan hasılat, 2021 yılında 3.834 milyon TL’ye yükselmiştir. 2021 yılında franchise gelirleri %109 oranında artmıştır. Yeni açılan, franchise tarafından işletilen restoranların hasılata olan etkisi de bu artışın nedenlerindendir. Şirket, 2020 yılında 325 olan franchise verilen restoran sayısını, 2021 yılında 365’e çıkarmıştır.

(Kaynak: TAB Gıda Taslak İzahname)

TAB Gıda Taahhüt, Fiyat İstikrarı ve Hedefleri

 • Borsada işlem görmeye başladıktan sonraki 180 gün içerisinde herhangi bir bedelli/bedelsiz sermaye artırımı yapılmayacak.
 • 1 yıl boyunca ortaklar tarafından halka arz fiyatının altında bir fiyattan pay satışı yapılmayacak.
 • 30 gün boyunca fiyat istikrarı planlanmaktadır.

(Kaynak: TAB Gıda Taslak İzahname)

TAB Gıda Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! - 2023

Halka Arz Gelirleri Nerede Kullanılacak?

TAB Gıda’nın halka arzı ile elde edeceği gelirlerinin kullanım alanları şöyle;

Yatırım Finansmanı – 42%

Şirketin portföyüne yeni restoranlar eklenmesi ve bu restoran yatırımlarının finansman amacıyla değerlendirilmesi, mevcut restoranların yenileme yatırımlarının yapılması planlanmaktadır.

Yenilenebilir Enerji Yatırımları – 23%

Enerji maliyetleri, şirketin maliyetleri içinde önemli bir paya sahiptir. Bu maliyetleri dengeleyebilmek için şirket, Güneş Enerjisi Santrali projesi kurmayı amaçlamaktadır. Şirketin sahibi olduğu ve 18 farklı EDAŞ bölgesinde bulunan 238 adet elektrik aboneliği kendi üzerine kayıtlı olup, geri kalan restoranlar alışveriş merkezi içerisinde süzme sayaç üzerinden enerjilenmektedir. Şirket, Elektrik Piyasasından Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği 5.1.h maddesi kapsamında aboneliği şirketimiz üzerine olan 238 restoranda tüketilen enerjiyi 2 ya da 3 farklı noktada kurulacak arazi tipi güneş enerjisi santrali kurarak üretmeyi planlamaktadır. Bahsi geçen 238 restoranın yıllık tüketimi yaklaşık 60 Milyon kWh’dir. Bu tüketimi karşılayabilmek için ortalama 20 Megawatt’lık bir güneş enerjisi santrali kurulması planlanmaktadır.

Finansal Borçluluk Seviyesinin Azaltılması – 20%

Şirket, net işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak için kısa ve orta vadeli krediler kullanmıştır. Bu doğrultuda şirket, halka arz gelirlerinin yaklaşık %35’lik kısmıyla finansal borçlarını kapatmayı planlamaktadır. Finansal borçluluk seviyesinin düşürülmesinin amacı, şirketin kredi borç anapara miktarının ve faiz yükünün azaltılması ile mali yapısının güçlendirilmesi hedeflenmektedir.

Dijitalleşme ve Teknoloji Yatırımları – 15%

Şirket, dijitalleşme kapsamında, IT altyapısını güçlendirmek hem de yeni teknolojiler için yatırımlar yapmayı planlamaktadır.

(Kaynak: TAB Gıda Taslak İzahname)

TAB Gıda Halka Arzı Oransal mı Yoksa Eşit mi Olacak?

TAB Gıda halka arzı bireysele eşit dağıtım olarak gerçekleşecektir.

TAB Gıda Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! - 2023

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

“Halka arz edilen paylara ilişkin yatırım kararının izahname ve tasarruf sahiplerine satış duyurusunun incelenmesi suretiyle verilmesi gerekmektedir. Söz konusu izahname ve tasarruf sahiplerine satış duyurusu KamuyuAydınlatmaPlatformu (www.kap.org.tr), https://www.tabgida.com.tr/ web sitelerinde ilan edilmiştir. Payların halka arz fiyatının belirlenmesinde Sermaye Piyasası Kurulu’nun ya da Borsa İstanbul A.Ş. herhangi bir takdir yetkisi ya da onayı bulunmamaktadır. Burada yer alan şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

TAB Gıda Taslak İzahname

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti