BIST Şirket Haberleri

TAB Gıda 2024 Yılında Yatırımlarını Artıracak

June 6, 2024 • 2 dakika okuma süresi
TAB Gıda 2024 Yılında Yatırımlarını Artıracak

TAB Gıda’nın Finans ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdürü Özgür Çetinkaya, şirketin 1. çeyrek performansını ve gelecek planlarını değerlendirdi.

2024’ün ilk çeyreğinde, TAB Gıda’nın satışları 7,5% artış göstererek 5,7 milyar TL’ye ulaştı. Bu dönemde, şirketin brüt kârı da 24% artarak 734 milyon TL olarak gerçekleşti ve kâr marjı 12,9%’a yükseldi.

İç Talebe Yanıt ve Stratejiler

Çetinkaya, şirket stratejilerini iç talebin azalacağı öngörüsü üzerine kurduklarını belirtti. Özellikle premium ürünlerin satışlardaki payı geçen yıl 20-25% seviyesindeydi. Reel büyümenin enflasyonun üzerinde olduğunu vurgulayan Çetinkaya, dijitalleşme ve teknolojiye yapılan yatırımların önemine dikkat çekti.

Finansal Özgürlük ve Yatırım Planları

“Halka arz sonrası borcumuz kalmadı,” diyen Çetinkaya, bu durumun şirkete yatırım yapma konusunda daha fazla finansal esneklik sağladığını ifade etti. 2024 yılı sonuna kadar 200 yeni mağaza açma planları olduğunu açıklayan Çetinkaya, nakit artışını yeni yatırımlar, teknoloji ve dijitalleşme ile güneş enerjisi projelerine yönlendireceklerini söyledi.

Geleceğe Bakış

Ücret politikalarının da gözden geçirileceğini belirten Çetinkaya, bu adımların şirketin uzun vadeli büyüme ve sürdürülebilirlik hedeflerine katkıda bulunacağını belirtti. Yatırımların yanı sıra, enflasyon muhasebesi yaklaşımlarının nakit üretim kapasitesini doğru yansıtmadığını da ekledi.

TAB Gıda 2024 Yılında Yatırımlarını Artıracak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberght