Petrol Haberleri

Süregelen Jeopolitik Gerilimlerle Petrol Yükseldi

Süregelen Jeopolitik Gerilimlerle Petrol Yükseldi
Google News Icon Takip Et

Ortadoğu’daki jeopolitik gerilimlere odaklanan yatırımcıların Fed’in yakında faiz indirimlerine başlayabileceğine yönelik artan iyimserliğinin küresel ekonomik büyüme ve petrol talebini artırmasıyla petrol fiyatları yükseldi. 

Brent TSİ 11.30’da 0,49% artışla varil başına 79,46 dolara, ABD ham petrolü de 0,27% artışla varil başına 73,77 dolara yükseldi. 

CMC Market analisti Leon Li, faiz indirimi beklentileri ve Kızıldeniz’deki çatışmaların petrol fiyatlarında son dönemde bir toparlanmaya yol açtığını ancak Maersk’in su yolu üzerinden nakliye rotalarının yeniden başladığını duyurmasının arz endişelerini bir ölçüde hafiflettiğini söyledi.

Danimarkalı nakliye devi Maersk hafta sonu yaptığı açıklamada, bölgedeki ticaretin güvenliğini sağlamak için Kızıldeniz ve Aden Körfezi’ndeki nakliye operasyonlarını yeniden başlatmaya hazırlandığını söyledi.

Denizcilik firmaları, dünya ticaretinin yaklaşık 12%’sini gerçekleştiren Süveyş Kanalı’na bağlanan Kızıldeniz’den gemilerin geçişini askıya almış ve gemilerin yeniden yönlendirilmesi için ek ücretler uygulamıştı.

Petrol fiyatları ayrıca cuma günü açıklanan ABD verilerinin bazı temel ölçütlere göre enflasyonun şu anda merkez bankasının 2%’lik hedefinde veya altında olduğunu göstermesinin ardından Fed’in gelecek yıl faiz oranlarını düşüreceği beklentilerinden de destek aldı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters